Видове форми за отчитане на работното време
Отговор, предоставен от
Аспасия Петкова
Аспасия Петкова
на 20 Ян 2025
Въпрос:
➤ Бихте ли посочили всички форми, регламентирани в законодателството на Република България, за отчитане на работното време? Формите само две ли са - подневна и СИРВ? И има ли понятие работа на график без прилагане на СИРВ?
Отговор:
Понятието "работно време" означава времето, установено със закон, друг нормативен акт, с колективен трудов договор или индивидуален трудов договор, през което работникът или служителят е длъжен да работи и да е на разположение на работодателя на територията на предприятието или в друго определено от него място.
Българското трудово законодателство урежда разнообразни форми на работно време с цел осигуряване на по-гъвкави възможности за осигуряване на заетост.
Всеки работодател има изключителното право да определя организацията на работното време в предприятието, като ползва различните форми на организация, разпределение и отчитане на работното време. Но необходимо е да се спазват уговорените условия в трудовия договор, правата на работниците на почивки през работния ден, редуване на смените, междудневни и седмични почивки и т.н.
Нормалната продължителност на работното време, т.н. "пълно работно време" е установена в чл. 136 от КТ – 5-дневна работна седмица, 8 часов работен ден или 40 часа.
Съгласно чл. 139, ал. 1 от КТ, разпределението на работното време се установява в правилника за вътрешния трудов ред на предприятието.
Видовете работно време могат да бъдат според различни критерии.
Според продължителността на работния ден:
- нормална продължителност;
- намалено работно време;
- непълно работно време;
- удължено работно време;
- работно време с променливи граници.
Според времето през денонощието – дневно работно време, нощен труд, работа на смени.
Според спазване на максималните размери на работно време, установени в КТ – нормална продължителност, извънреден труд.
Изчисляването на работното време се извършва по различен начин при подневно изчисляване на работното време и при сумирано изчисляване на работното време. Но това не са различни работни времена, а специфичен начин на изчисляване на работното време.
Когато се работи на график според определени различни смени, отчитането на СИРВ е различно в зависимост от това, дали се работи при СИРВ за един месец или за повече месеци. Разпоредбите са различни. Но това е начин на изчисляване и деклариране на работното време, а не разновидност или вид работно време.
Може да се работи на график без прилагане на сумирано изчисляване на работното време.
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Работно време
13Ян2025
Възможно ли е компенсиране на работа на официален празник с почивка в работен ден
от Теодора Дичева
на 13 Ян 2025
02Авг2024
Осигуряване на почивка за хранене при служители на СИРВ
от Аспасия Петкова
на 02 Авг 2024
31Юли2024
Трудов и осигурителен стаж при 2-часов работен ден
от проф. д-р Любка Ценова
на 31 Юли 2024
11Март2024
Отчитане на работно време за шофьори в търговска фирма
от Аспасия Петкова
на 11 Март 2024