Удържане на сума за невърнато работно облекло след напускане
Отговор, предоставен от
Василена Христова
Василена Христова
на 14 Май 2021
Въпрос:
➤ Наш служител напусна с предизвестие. Преди да прекратим договора му той беше 2 седмици в болнични и не е идвал до фирмата. Болничният служителя изпрати с куриер и по същият начин ние му върнахме заповедта за прекратяване и трудовата книжка. Сега се оказа, че сме пропуснали, че служителят не си е върнал работното облекло. Има ли работодателят право да удържи от дължимата заплата стойността на работното облекло, което не е върнато?
Отговор:
Съгласно разпоредбите на Кодекса на труда работодателят е длъжен да предоставя безплатно специално работно облекло и лични предпазни средства на работниците и служителите, които работят със или при опасни или вредни за здравето или живота машини, съоръжения, течности, газове, стопени метали, нажежени предмети и други подобни.
Работно облекло се осигурява, за да се запази личното облекло на работниците и служителите при извършване на възложената работа. Работодателят е длъжен писмено да определи срока за износване на работното и/или униформеното облекло. Специалното работно облекло и личните предпазни средства се предоставят и зачисляват на работника или служителя в деня на постъпването на работа. Срокът на износване на работното и/или униформеното облекло започва да тече от деня на предоставянето му на работника или служителя. При отсъствие на работника или служителя за период повече от 3 месеца работодателят може да удължи срока на износване на работното и/или униформеното облекло. Съгласно чл. 14, ал. 1, т. 1 от Наредбата за безплатното работно и униформено облекло прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят е длъжен да върне предоставеното му работно и/или униформено облекло. Работникът или служителят, ако желае, може да задържи облеклото при условия, определени от работодателя. Когато трудовият договор на един служител бъде прекратен преди да е изтекъл срокът на износване на работното облекло, в закона не е предвидено остатъчната му стойност да бъде заплатена от работника или служителя. Съгласно чл. 272, ал. 1 от Кодекса на труда без съгласието на работника или служителя не могат да се правят удръжки от трудовото му възнаграждение освен за: 1. получени аванси; 2. надвзети суми вследствие на технически грешки; 3. данъци, които по специални закони могат да се удържат от трудовото възнаграждение; 4. осигурителни вноски, които са за сметка на работника или служителя, осигурен за всички осигурителни случаи; 5. запори, наложени по съответния ред; 6. удръжки в случая по чл. 210, ал. 4.
Като се вземе в предвид, че работното облекло подлежи на връщане, както и удръжките, които работодателят има право на прави без съгласие на работника или служителя, то от тук следва, че работодателят няма право да удържа стойността на работното облекло от дължимите на лицето възнаграждение и обезщетения. В случая работодателят може писмено да покани работника или служителя да върне предоставеното му работно облекло или да заплати остатъчната му стойност.
С уважение:
|
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Няколко практически съвета за сключване на трудов договор"!
Подобни статии от категория Напускане
07Авг2024
Прихващане на насрещно дължими обезщетения при прекратяване на трудовото правоотношение
от доц. д-р Андрей Александров
на 07 Авг 2024
18Юли2024
Допълнителното възнаграждение за извънреден труд и изчисляване на обезщетенията при прекратяване на трудовото правоотношение
от доц. д-р Андрей Александров
на 18 Юли 2024
17Юни2024
Документално оформяне на напускане на служител, който не желае да отработи срока на предизвестие
от проф. д-р Любка Ценова
на 17 Юни 2024
20Май2024
Прекратяване на трудовото правоотношение при придобито право на пенсия за осигурителен стаж и възраст
от доц. д-р Андрей Александров
на 20 Май 2024
11Дек2023
Какво може да предприеме работодателят при внезапно напускане на главния счетоводител
от доц. д-р Андрей Александров
на 11 Дек 2023
26Окт2023
Грешно изчислен размер на обезщетение за неспазено предизвестие
от доц. д-р Андрей Александров
на 26 Окт 2023