Учредяване на търговско дружество от работник или служител, ползващ отпуск поради временна неработоспособност
Отговор, предоставен от
доц. д-р Андрей Александров
доц. д-р Андрей Александров
на 25 Ноем 2021
Въпрос:
➤ Лице, назначено на трудов договор, е във временна неработоспособност и се очертава да продължат и занапред болничните. Може ли да открие фирма по време на болничен, която ще е ООД и в дружествения договор ще бъде уточнено, че ще бъде собственик с 50% от капитала и няма да се осигурява, докато ползва болничен? Когато приключат болничните, ще се направи промяна в дружествения договор и същото лице ще почне да се осигурява там. Има ли законова пречка това да се случи и може ли по някакъв начин основаването на дружеството да повлияе върху изплащането на обезщетенията от НОИ?
Отговор:
От формулировката на въпроса може да се предположи, че не се планира прекратяване на трудовото правоотношение, докато лицето ползва отпуск поради временна неработоспособност. То ще продължи да е служител по трудов договор, като паралелно ще учреди и търговско дружество. Търговското законодателство не съдържа принципно ограничение такова лице да стане съдружник в новоучреденото дружеството.
Що се отнася до осигуряването на съдружниците в търговски дружества, то е уредено в чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО (лица, упражняващи трудова дейност като собственици или съдружници в търговски дружества). Тези лица са задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт, а по свой избор могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство. Предпоставка за възникване на задължението за осигуряване обаче е осъществяването на лична трудова дейност. Тъй като лицето е в състояние на временна неработоспособност, логично то няма да полага личен труд и в дружеството, респ. няма да има и задължение да се осигурява на това основание. Когато разрешеният отпуск поради временна неработоспособност изтече, лицето може да се върне на работа по трудовото си правоотношение и паралелно да възникне основание за осигуряването му като съдружник в търговското дружество. Тогава ще влезе в сила правилото на чл. 6, ал. 11 от КСО за лицата, които получават доходи от дейности на различни основания по чл. 4 от КСО, т.е. осигуряването ще е първо върху дохода от трудовото правоотношение, а после върху останалите доходи. Ако трудовото правоотношение бъде прекратено, осигуряването може да е само по чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО. При всички случаи обстоятелството, че по време на разрешен отпуск поради временна неработоспособност едно лице става съдружник в търговско дружество, само по себе си няма отношение към изплащаното от НОИ обезщетение. Пречка за изплащане на обезщетението би имало само в ситуация, когато в периода, за който е издаден болничният лист, лицето упражнява трудова дейност, която е основание за осигуряване за общо заболяване и майчинство (чл. 46, ал. 3 от КСО). С уважение:
доц. д-р Андрей Александров
|
Още за осигуряване:
|
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Няколко практически съвета за сключване на трудов договор"!
Подобни статии от категория Кодекс за социално осигуряване
14Юни2024
Приложимо законодателство за българско лице с нидерландско гражданство, което ще открие фирма в България
от Аспасия Петкова
на 14 Юни 2024
24Юли2023
Удръжки върху доход по граждански договор на работещ пенсионер
от Аспасия Петкова
на 24 Юли 2023
06Юни2023
Осигуряване и подаване на декларация образец 1 за лице с ЕООД, учредило ООД
от проф. д-р Любка Ценова
на 06 Юни 2023
02Юни2023
Осигуряване на управител на ЕООД с трудов договор в друга фирма
от Аспасия Петкова
на 02 Юни 2023
06Март2023
Осигуряване на собственик на фирма без нает персонал
от Аспасия Петкова
на 06 Март 2023
16Февр2023
Изплащане на възнаграждение и осигуряване за положен труд от собственик на ЕООД след финансиране от НФК
от Аспасия Петкова
на 16 Февр 2023