Тълкуване на чл. 156а от КТ
Отговор, предоставен от
Красимира Гергева Екперт
Красимира Гергева Екперт
на 23 Авг 2016
Въпрос: Kак се тълкува този член от КТ - Чл. 156а (Нов - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) По-големи размери на отпуските по чл. 155 и 156 могат да се уговарят в колективен трудов договор, както и между страните по трудовото правоотношение? Както и този текст:
"Правата на работниците и служителите, които са уредени с повелителни (императивни) разпоредби, не могат да бъдат “преуреждани” с колективния трудов договор."?
Отговор:
Чл. 156а от КТ дава право в Колективен трудов договор или в трудовото правоотношение между страните по договора да бъдат уговорени по-големи размери на основния, удължения и допълнителния платен отпуск. Което означава, че част от нормите в тези членове от Кодекса на труда не са императивни и е възможно да бъдат променени в полза на работника или служителя. Например, много фирми се възползват от правото, което дава чл. 156а от КТ и уговарят по-голям размер на платения годишен отпуск, от този който е заложен в чл. 155 КТ.
По отношение на тълкуването на втория текст трябва да знаете, че императивни са тези разпоредби, които не допускат отклонение от предписаното правило и в колективния трудов договор не могат да бъдат заложени други разпоредби освен императивните. Например императивна е нормата на чл. 155, ал.1 от КТ, която гласи, че всеки работник или служител има право на платен годишен отпуск. Това е повелителна норма, която дава определено право на работниците или служителите и не може да се променя с колективен трудов договор или с трудовия договор между страните. Тези норми, които дават възможност да бъдат променени, не са императивни и те могат да бъдат „преуредени” с колективния трудов договор, но трябва да имате предвид, че тези разпоредби така трябва да бъдат преуредени, така че да не противоречат на Нормативните актове в Република България. Например разпоредба, която е „преуредена” с Колективен трудов договор е тази на чл. 222, ал.3 КТ, която касае обезщетението при придобиване право на пенсия. В КТ обезщетението при придобито право на пенсия за лица, които през последните 10 години от трудовия си стаж са работили при един и същ работодател, имат право на обезщетение в размер на 6 брутни трудови възнаграждения, а с Колективен трудов договор за системата на Народната просвета тази разпоредба е преуредена и на лицата, които през последните 10 години от трудовия си стаж са работили при един и същ работодател, имат право на обезщетение в размер на 8 брутни трудови възнаграждения, а от 2017г. се увеличават на 10.5. С уважение: |
Нормативна рамка:
|
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Кодекс на труда
24Септ2024
Ваучери за храна на служителки, ползващи натрупан по време на майчинството платен годишен отпуск
от проф. д-р Любка Ценова
на 24 Септ 2024
12Септ2024
Командироване на пилоти, граждани на ЕС, които работят за българска авиокомпания
от Аспасия Петкова
на 12 Септ 2024
30Авг2024
Договор със служител, който ще се обучава във ВУЗ за сметка на работодателя
от проф. д-р Любка Ценова
на 30 Авг 2024
24Юни2024
Работа през нощта с начало на работното време след 22 часа
от Аспасия Петкова
на 24 Юни 2024
13Май2024
Работа при режим на разположение - изисквания и нормативна рамка
от Аспасия Петкова
на 13 Май 2024
22Март2024
Трудов договор по чл. 114 за работа само в събота и неделя
от Теодора Дичева
на 22 Март 2024