Страната ни е сред 3-те държави в ЕС с най-висок ръст на заплатите, посочват профсъюзите

PortalTRZnormativi.bg
15 Март 2017
България, Полша и Германия са единствените страни в ЕС, където средният темп на реален ръст при възнагражденията през периода 2009-2016 г. е по-висок от този, регистриран в периода 2001-2008 г. Това показва проучване, направено от Европейския синдикален институт и Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП), посочи КНСБ.
През последните 7 г. реалните заплати (изчислени през инфлацията за конкретния период) са спаднали в Гърция (с 3.1 на сто), Хърватия (с 1 на сто), Унгария (с 0.9 на сто), Португалия (с 0.7 на сто), Кипър (с 0.6 на сто), Великобритания (с 0.4 на сто), Италия (с 0.3 на сто).
Увеличение, но по-ниско в сравнение с периода 2001-2008 г., е налице в Австрия, Белгия, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Франция, Ирландия, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Холандия, Румъния, Словакия, Словения, Испания и Швеция. Най-значителен спад се вижда в Румъния, където средното повишение на заплатите е паднало от 11.2% през 2001-2008 г. до 0.1% през периода 2009-2016 г. По мнението на синдикалистите това сочи, че икономическото възстановяване на ЕС няма отражение върху възнагражденията на работниците.
Тази новина е особено лоша, не само за работниците и семействата им, но и за бизнеса, защото ниските доходи водят до свиване на потреблението, е цитиран да посочва конфедеративният секретар на ЕКП Естер Линч.
Секретарят на ЕКП допълва още, че е време за истинско възстановяване и работниците в Европа заслужават по-високи възнаграждения.
КНСБ посочва 3 фактора като обяснение за увеличението на заплатите у нас - структурните изменения в заетостта в началото на кризата, засиления конкурентен натиск на европейския пазар на труда през последните години, както и безпрецедентно продължителната дефлация. Същевременно синдикалистите посочват, че базата е доста ниска, а и ръстът по тяхно мнение е недостатъчен. Съгласно синдикалните данни средното възнаграждение у нас - 523 евро през миналата година, е 7 пъти по-ниско от това във Финландия, с 21.9% по-ниско от това в Румъния, с 16.6 на сто - от получаваното в Македония и с 35 на сто по-ниско от това в Сърбия.
източник: dnevnik.bg
"За да се стопи това неравенство трябва ускорен ръст на доходите, който да позволи, ако не да настигнем, то поне да компенсираме частично това неравенство", посочи в коментар на изследването Пламен Димитров, лидер на КНСБ.
източник: dnevnik.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "ТРЗ практика – готови решения за отпуски, трудови и граждански правоотношения "!
Подобни статии от категория Заплата
14Апр2025
Ръст на нарушенията при заплащането на труда по време на официални празници
от PortalTRZnormativi.bg
14 Апр 2025
11Окт2024
Без съгласие за новия размер на минималната работна заплата
от PortalTRZnormativi.bg
11 Окт 2024