Сключване на втори трудов договор - по чл. 114, ал. 1 от КТ за лице, работещо на СИРВ по основния си трудов договор
Отговор, предоставен от
Теодора Дичева
Теодора Дичева
на 16 Май 2023
Въпрос:
➤ Работник има сключен основен трудов договор във фирма на пълно работно време и работи по график с въведено СИРВ. Желае да работи в друга фирма по чл. 114, ал. 1 от КТ за определени дни от седмицата - понеделник, сряда и петък - на непълно работно време - 4 часа при подневно отчитане на работното време. Какви действия да предприемем като втори работодател, за да спазим всички нормативни изисквания по КТ? Трябва ли да искам писмено съгласие за работа над 48 часа, тъй като по втория ТД лицето ще работи 3 дни по 4 часа - 12 часа? Трябва ли да изисквам графика на това лице по основния ТД? Трябва ли да се прави график, след като е на подневно отчитане при втория работодател? Ако по основния трудов договор има извънреден труд месечно, трябва ли тези часове по втория ТД да се явяват извънреден труд и да се заплащат като такива? В трудовия договор по чл. 114 как е правилно да се изпише - дневно или месечно трудово възнаграждение?
Отговор:
Трудовият договор по чл. 114 от КТ се характеризира с това, че трудът не се полага през всички, а само през определени дни от месеца при конкретно уговорени между страните в договора продължителност и разпределение на работното време. В конкретния въпрос трудовият договор предвижда работа по 3 дни, вероятно на седмица. Посочена е продължителността на работня ден - по 4 часа дневно, при подневно отчитане на работното време. Важно е при сключване на този трудов договор, да се има предвид, че се договарят всички елементи на трудовия договор, съгласно чл. 66, ал. 1 от КТ, включително продължителността на работния ден или седмица. Предвид факта, че се касае за трудов договор за работа през определени дни от месеца, може да се договори продължителността на работната седмица. Също така е важно, че в трудовия договор не се договаря начина на отчитане на работното време: подневно или сумирано. Може да се договори работа на смени, но в случая се касае за подневно отчитане. Съгласно чл. 115 от КТ, за разлика от основния трудов договор, при трудовите договори за допълнителен труд, е задължително в трудовия договор да се направи разпределение на работното време, което включва продължителността - колко работни часа и колко работни дни в месеца ще работи работникът или служителят и разпределението на работното време - времевите граници, в които се разпределят работните часове по работни дни. Важно е да се уточни работникът ще има ли право на почивка в работния ден. Разпределението на работното време следва да бъде съгласувано с работника към момента на започване на работа, като той следва да бъде наясно с точното разпределение на работния му ден, за да знае с кои останали часове от деня може да разполага.
Относно питането за прилагане на чл. 113, ал. 3 от КТ за трудовия договор по чл. 114 от КТ следва да посоча, че работниците или служителите само по трудовите договори по чл. 110 и 111 дават писменото си съгласие за работа повече от 48 часа седмично на работодателя, при когото работят. Това ограничение не е относимо към работещите на трудов договор по чл. 114 от КТ, когато трудовият договор е сключен като такъв за допълнителен труд. Но това не променя факта, че работодателят по втория трудов договор следва да съблюдава строго максималния размер на работното време, с оглед спазването на минималната междудневна и седмична почивки.
При положение че е договорено подневно изчисляване на работното време по втория трудов договор, няма нужда да се изготвя график за работа по него. График за работа се изготвя при сменен режим на работа и при сумирано изчисляване на работното време. Трудът по втория трудов договор следва да се възлага само в тези конкретни, посочени в трудовия договор дни. В този смисъл работникът следва да осигури възможност, в съответните дни по втория трудов договор да е отработил не повече от 8 часа, за да може да поеме работа в договорената продължителност на работното време по втория трудов договор.
Вие като втори работодател следва да внимавате в спазването на законоустановените минимални стандарти на труд и почивка. Общата продължителност на работното време по основния трудов договор и по договорите за допълнителен труд не трябва да нарушава непрекъснатата минимална междудневна и седмична почивка, установени в Кодекса на труда.
Извънредния труд се отчита по съответния трудов договор. Това е трудът, който работникът полага извън законоустановеното работно време по съответен трудов договор. Ако работникът е положил извънреден труд по основния си трудов договор, то той се отчита и заплаща от основния работодател.
В обобщение, относно възможността работникът да работи на подневно изчисление по трудовия договор за допълнителен труд и на сумирано изчисляване на работното време по основния трудов договор, следва да се каже, че само по себе си сумираното изчисляване на работното време се характеризира единствено с по-особените правила при отчитането му. То не променя общата продължителност на работните часове в рамките на избрания период на сумирано изчисляване. Няма пречка в описаната фактическа ситуация работникът или служителят да сключи трудов договор за допълнителен труд, стига той да не нарушава минималните норми на междудневна и седмична почивка. Следва да се има предвид, че при сумирано изчисляване на работното време непрекъснатата седмична почивка е с продължителност не по-малко от 36 часа. Сключването на договори за допълнителен труд от работници и служители, работещи при условията на сумирано изчисляване на работното време по основното си трудово правоотношение, може да създаде някои практическите затруднения, защото графиците трябва да са съобразени и с часовете труд по допълнителния трудов договор, по второто трудово правоотношение. В този смисъл работодателят по трудовия договор за допълнителен труд не следва да изисква графиците за работа на работника при основния му работодател.
Законът позволява да се уговори и периодичността на изплащането на трудовото възнаграждение в този случай, съгласно чл. 115 от КТ, но следва да договорите размер на трудовото възнаграждение.
Минималният размер на брутното трудово възнаграждение не може да бъде по-малък от пропорционалния размер на минималната работна заплата за страната отнесен към уговорената в трудовия договор продължителност на работното време.
И при този договор за работа през определени дни от месеца, както и при договора за допълнителен труд законът предоставя възможност за неговото лесно прекратяване от всяка от двете страни без мотиви с 15-дневно предизвестие, отправено до насрещната страна, като при тези договори не се и прилага и предварителната закрила при уволнение по чл. 333 от КТ (чл. 334 от КТ).
Периодът на работа по трудов договор по чл. 114 от КТ се зачита за трудов стаж, поради което, когато този договор е основен, придобитият трудов стаж трябва да бъде вписан в трудовата книжка.
Трудовите договори за допълнителен труд не се вписват в трудовата книжка, поради което не следва да попълвате трудовата книжка на работника.
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Кодекс на труда
17Окт2024
Установяване на задължение за дежурство за определени служители
от Теодора Дичева
на 17 Окт 2024
24Септ2024
Ваучери за храна на служителки, ползващи натрупан по време на майчинството платен годишен отпуск
от проф. д-р Любка Ценова
на 24 Септ 2024
12Септ2024
Командироване на пилоти, граждани на ЕС, които работят за българска авиокомпания
от Аспасия Петкова
на 12 Септ 2024
30Авг2024
Договор със служител, който ще се обучава във ВУЗ за сметка на работодателя
от проф. д-р Любка Ценова
на 30 Авг 2024
24Юни2024
Работа през нощта с начало на работното време след 22 часа
от Аспасия Петкова
на 24 Юни 2024
13Май2024
Работа при режим на разположение - изисквания и нормативна рамка
от Аспасия Петкова
на 13 Май 2024