Ръст на издадените разрешения за работа на непълнолетни
Отговор, предоставен от
PortalTRZnormativi.bg
PortalTRZnormativi.bg
13 Юни 2024
Трайна тенденция към ръст на издадените разрешения за работа на непълнолетни показват данните на ИА "Главна инспекция по труда".
За първите 5 месеца на 2024 г. са издадени общо 3304 бр. разрешения за работа на лица от 16 до 18 години. За същия период на миналата година техният брой е бил 2545.
Най-често непълнолетни лица се наемат за извършване на дейности в хотелиерството, ресторантьорството и търговията през лятната ваканция.
От Инспекцията по труда напомнят, че законодателството в България защитава децата от трудова експлоатация.
Регламентирана е забрана за работа до 16 години, колкото е задължителната възраст за образование според Конституцията, както и специална закрила на непълнолетните работници и служители. Предвидени са и изключения за започване на работа на по-малка възраст, но те са основно за талантливи деца, за включването им във филмови продукции, в театрални трупи, музикални състави и др.
Непълнолетни могат да бъдат наети на работа само след предварително разрешение от ГИТ. Ако подадените от работодателя документи са коректни, е създадена организация за издаване на решение в рамките на 2 дни, въпреки че срокът е 7-дневен. От работодателите се изискват документи, които са задължителни за всяко работно място, независимо дали на него ще се наемат непълнолетни, или пълнолетни лица. Разликата е, че при наемане на лица под 18 години те се представят предварително в ИА ГИТ, а при наемане на пълнолетни лица – при проверка.
Наемането на непълнолетни лица без разрешение от Инспекцията по труда се счита за престъпление. При установяване на такова нарушение се уведомява Прокуратурата за стартиране на наказателно производство.
Непълнолетните работят при облекчени условия на труд. Те имат право на удължен отпуск от поне 26 дни. Не могат да полагат тежък физически труд, както и да извършват работа, свързана с въздействие на физични, химични и биологични агенти и която създава риск за тяхното физическо и психическо развитие. Работното време за тях е 35 часа седмично при 5-дневна работна седмица, за което следва да получават минимум минималната работна заплата. За тях е забранено полагането на извънреден и нощен труд. За лицата, ненавършили 16 години, нощен е трудът, положен от 20:00 ч. до 06:00 ч. сутринта.
От Главна инспекция по труда обръщат внимание на младежите, които ще полагат труд, че преди започване на работа трябва да получат екземпляр от трудовия договор, подписан от двете страни, копие от уведомлението за регистрацията му в Националната агенция за приходите (НАП) и длъжностна характеристика. Без регистриран в НАП трудов договор работодателят няма право да допуска работещия до работното му място. Липсата на трудов договор създава риск за трудовите и осигурителните права на работещите.
източник: gli.government.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Условия на работа
17Ян2025
Над 202 000 нарушения на трудовото законодателство за 2024 г.
от PortalTRZnormativi.bg
17 Ян 2025
22Окт2024
Редица нарушения установяват от Главна инспекция по труда
от PortalTRZnormativi.bg
22 Окт 2024
21Май2024
Над 5000 нарушения в сектор Строителство само за месец
от PortalTRZnormativi.bg
21 Май 2024
06Юли2023
ГИТ напомня на работодателите да осигурят подходящи условия на работа в горещините
от PortalTRZnormativi.bg
06 Юли 2023