Работодателите против новата МРЗ
PortalTRZnormativi.bg
Бизнесът се обяви срещу ръста на МРЗ. Прилагането на практика на механизма за изчисляване на МРЗ като 50 на сто от средната заплата може да се окаже пагубен за значителна част от МСП в цели региони у нас, ще доведе до фалити на предприятия, ще увеличи сивата икономика и ще натежи на фиска. Това е посочено в становище на Съюза за стопанска инициатива относно предложението на Министерски съвет размерът на МРЗ от 1 януари догодина да стане 933 лв.
По мнението на работодателите предложението за увеличение на МРЗ засяга поне 20% от наетите у нас лица и ще повлияе силно негативно на работодателите в малките населени места и в секторите с ниска добавена стойност. Данни на НСИ по региони сочат, че минималното възнаграждение ще стане близко до средното в областите Благоевград, Видин, Добрич, Кюстендил, Монтана, Силистра, Сливен, Смолян и Хасково.
Близкият размер на МРЗ и средната заплата може да допринесе за по-ниска заетост за лицата с по-малък опит и по-слаба квалификация.
Увеличаването на МРЗ може да не окаже пряк ефект върху заетостта в краткосрочен аспект, но в по-дългосрочен твърде високият ѝ размер спрямо производителността на труда води до въздържане от страна на работодателите да назначават по-нископроизводителни работници, посочват от Съюза за стопанска инициатива.
За бизнеса освен разхода за самото възнаграждение, се повишават и осигурителните вноски. При ръст на МРЗ до 933 лв. и запазване на данъчно-осигурителната тежест разходите за труд ще нараснат до 1109,51 лв. или 181,93 лв. на месец.
Съюзът за стопанска инициатива е категоричен, че МРЗ не следва да изпълнява социални функции. Тя се определя от производителността на заетите лица, а не от нужната им покупателна способност.
източник: pariteni.bg