Промени в стажа и формулата за пенсията
Отговор, предоставен от
PortalTRZnormativi.bg
PortalTRZnormativi.bg
19 Ноем 2024
Да се променят стажът и формулата за изчисляване на пенсията, предлагат от Министерството на труда и социалната политика.
Според министерството е време да се преосмисли и преразгледа дефиницията на "действителен осигурителен стаж", като се спазва принципът тя да обхваща само реално отработено време по трудово, служебно или друго правоотношение. Ако не бъде направено разграничение между реално положен осигурителен стаж и действителен стаж, се стига до ситуация, при която едно лице би имало право на пенсия за трудова дейност от всеки вид, без реално да е отработен нито един ден, дори и без никога да е сключван трудов или друг договор, въз основа на който да е осъществявана трудова дейност.
Друго предложение е отмяна на ковид добавката от 60 лева, съответно отмяна на ал. 18 в § 7ж от ПЗР на КСО, на основание на която при отпускане на всяка пенсия, свързана с трудова дейност, с начална дата след 1 юли 2022 г., след изчисляването на размера ѝ по реда на КСО в него се включва сума от 60 лв..
Предлага се още ежегодно прилагане и стриктно спазване на разпоредбата на чл. 100 КСО за осъвременяването на пенсиите, която дава възможност нарастването на пенсиите да отразява ръста на доходите, както и подобряване на механизма по т. нар. швейцарско правило. Според предложенията трябва да се промени "тежестта" на двата елемента, които се вземат предвид при определяне процента на нарастване размера на пенсиите – ръстът на средния осигурителен доход и хармонизираният индекс на потребителските цени. От министерството предлагат като пример осъвременяването да се провежда не от средата на годината, а например от началото на второто тримесечие.
Други промени, които бяха предложени, включват: предвижда пенсиите, несвързани с трудова дейност, да се трансформират в месечни финансови помощи, отпускани и изплащани по реда на законодателството, уреждащо социалното подпомагане; минималната пенсия да не повишава административно, а по швейцарското правило, както останалите пенсии; въведеждане задължение за лицата, които получават пенсиите на други лица с пълномощно, при всяко получаване на пенсия да декларират, че упълномощителят им е жив. Сред направените предложения е и необходимостта за повишаване размера на осигурителната вноска за пенсии.
За да се гарантира бъдещата финансова устойчивост на ДОО е важно нарастването на разходите за пенсии да не изпреварва нарастването на приходите от осигурителни вноски, се посочва като мотив за исканите промени. Демографските процеси ще бъдат основният източник на финансова нестабилност за ДОО, допълват от предложителите.
източник: pariteni.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!