При работа по Коледа и Нова година се дължи четворна надница
Отговор, предоставен от
PortalTRZnormativi.bg
PortalTRZnormativi.bg
27 Дек 2016
Тъй като коледно-новогодишните празници са официални празници, трудещите се през тези дни от годината следва да получат 2, 3 или дори 4 пъти по-високи възнаграждения.
Това посочи Теодора Дичева, директор на дирекция „Правно обслужване на инспекционната дейност” в ГИТ, в интервю за БГНЕС.
„Ако работим на официалните празници – Бъдни вечер, Коледа, Нова година, работодателят трябва да ни плати двойна надница. Ако сме на подневно изчисляване на работното време, т.е. по принцип не би трябвало да работим в почивни и празнични дни, ние полагаме и извънреден труд, за което ни се полага още едно увеличение. Когато извънредният труд е положен на официален празник, увеличението е 100%, но върху двойната надница. Така в този случай ние трябва да получим четворно увеличение на възнаграждението си”, пояснява Дичева.
В случай че работим 5 дни в седмицата и почиваме събота и неделя, то и официалните празници би следвало да са почивни дни за нас. Когато обаче следва да работим събота или неделя, или по време на празници, то ние полагаме извънреден труд и следва за него да ни се заплати повече. Освен това е налице максимална допустимост на положения извънреден труд, т.е. не може да се работи безкрайно дълго време, без значение от причините за това.
„Никой няма право, особено неспазвайки процедурата, да ви кара да полагате извънреден труд. Трябва да се знае, че по принцип извънредният труд е забранен. Ако се наложи да работим по празниците обаче компенсацията е в по-високо заплащане”, категорично посочва експертът.
В случaй че работим през работни дни в извънработно време, ние полагаме извънреден труд, за което се заплаща 50 на сто повече. Това се отнася единствено за работниците на ненормиран работен ден. Т.е. ако лице се е трудило 2 часа след законно установеното работно време, то е положило извънреден труд и, ако това е в делнични дни, ще му се заплати пропорционално за отработени часове с увеличение от 50%.
Когато работи по същия начин, но през съботни и неделни дни, повишението е 75 на сто за положения труд. А в случай че работи през дните на официални празници, увеличението е 100 процента. При ненормиран работен ден оставането след работа не се разглежда като извънреден труд, но в случай че едно лице бъде повикано да работи в почивен или празничен ден, вече е, коментира Дичева.
По нейните думи има и изключения – когато се отстраняват бедствия, аварии и последиците от тях, или когато се оказва медицинска помощ. Това обаче представляват екстремни ситуации и имат отношение до съвсем тесен кръг работещи, пояснява тя.
Най-често лицата, които се трудят по празници, се оплакват в Инспекцията по труда не поради факта, че са работили повече, а основно, че не им е било заплатено повече. В тези случаи инспекторите правят проверка и, в случай че се установи нарушение – дават предписания. Разбира се, налице са и случаи, когато работодатели подлежат и на санкция, на административно наказание. Това наказание има минимален размер от 1500 лв., а максималният е много по-висок.
източник: economic.bg
източник: economic.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Няколко практически съвета за сключване на трудов договор"!
Подобни статии от категория Заплата
11Окт2024
Без съгласие за новия размер на минималната работна заплата
от PortalTRZnormativi.bg
11 Окт 2024
23Ян2024
Нови минимални размери на работните заплати на педагогическите специалисти
от PortalTRZnormativi.bg
23 Ян 2024