Прекратяване на трудов договор с лице с онкологично заболяване по време на болничен
Отговор, предоставен от
Аспасия Петкова
Аспасия Петкова
на 22 Февр 2022
Въпрос:
➤ Имаме служител, назначен на трудов договор, като трудовото правоотношение е възникнало след пенсиониране. Лицето излиза в болничен по повод онкологично заболяване. Предстои му преминаване през ТЕЛК и продължаване на болничния. Може ли работодателят да връчи предизвестие по чл. 326, ал. 2 по време на болничния за прекратяването на трудовия договор с основание чл. 328, ал. 1, т. 10б? Ако това е възможно, дължи ли работодателят някакво обезщетение освен това за неизползвания платен годишен отпуск? Как може да разбере работодателя дали отпуснатата пенсия на лицето е за осигурителен стаж и възраст, за да се възползва от чл. 328, ал. 1, т. 10б за прекратяването на трудовия договор? Необходимо ли е предварително разрешение от Инспекцията по труда за прекратяване на трудовия договор по време на болничен на лице с онкологично заболяване?
Отговор:
Съгласно чл. 328, ал. 1, т. 10б от КТ, когато трудовото правоотношение е сключено с работник или служител, който е придобил и упражнил правото си на пенсия за осигурителен стаж и възраст, работодателят може да му прекрати трудовото правоотношение с предизвестие по чл. 326, ал. 2 от КТ. Следователно работодателят първо трябва да се информира от НОИ за вида на пенсията, съгласно разпоредбите на чл. 328, ал. 3 от КТ.
Ако лицето получава пенсия за осигурителен стаж и възраст, няма да има проблем с прекратяване на правоотношението му след отправено предизвестие от работодателя по чл. 326, ал. 2 от КТ. Ако лицето не получава пенсия за осигурителен стаж и възраст, тогава то ще има закрила по чл. 333 от КТ и трябва работодателят да поиска разрешение от Инспекцията по труда. Съгласно чл. 333, ал. 1, т. 2 от КТ при извършване на уволнение в случаите на чл. 328, ал. 1, т. 2, т. 3, т. 5 и т. 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 от КТ работодателят трябва да поиска предварително разрешение от инспекцията по труда за всеки отделен случай, когато работникът или служителят е трудоустроен и/или боледуващ от болест, определена в наредба на министъра на здравеопазването. Случаите на уволнение на основание член 328 са свързани с прекратяване на трудовото правоотношение с предизвестие от работодателя: - чл. 328, ал. 1, т. 2 – при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата; - чл. 328, ал. 1, т. 3 – при намаляване на обема на работата; - чл. 328, ал. 1, т. 5 – при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата; - чл. 328, ал. 1, т. 11 – при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях. Уволнението на основание чл. 330, ал. 2, т. 6 КТ, т.е. дисциплинарно и без предизвестие. За уволнение на всяко друго основание, не се изисква разрешение от Инспекция по труда! С Наредба № 5 от 1987 г. се определят болестите, при които работниците, боледуващи от тях, имат особена закрила съгласно чл. 333, ал. 1 от Кодекса на труда. Защитата обхваща следните болести: 1. исхемична болест на сърцето; 2. активна форма на туберкулоза; 3. онкологично заболяване; 4. професионално заболяване; 5. психично заболяване; 6. захарна болест. В тези случаи няма значение дали лицето е трудоустроено или не. Самият факт, че боледува от включените в списъка болести, вече изисква от работодателя да иска разрешение от Инспекция по труда при уволнение в някоя от вече описаните ситуации. Основанията, при наличието на които работодателят прекратява трудовия договор на работника или служителя с предизвестие, са регламентирани в чл. 328 от КТ. Правото на работодателя да прекрати трудовия договор с предизвестие означава, че той дължи предизвестие на работника или служителя. Има случаи, в които работодателят не може да отправи предизвестие до работника или служителя - по време на ползването на отпуск, независимо от вида на отпуска (платен годишен, неплатен, поради временна неработоспособност и т.н.). При прекратяване на трудовото правоотношение на лицето се дължат обезщетения за неползван отпуск, дължимо трудово възнаграждение, парични обезщетение и други, произтичащи от законодателството средства, в зависимост от конкретния случай.
С уважение:
|
Още за прекратяване на трудов договор:
|
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Съкращения/ Уволнения
20Авг2024
Прекратяване на трудови правоотношения при спад в дейността на работодателя
от доц. д-р Андрей Александров
на 20 Авг 2024
30Юли2024
Прекратяване на ТД по чл. 326 или по чл. 331 от КТ - обезщетения
от Теодора Дичева
на 30 Юли 2024
19Юни2024
Изчисляване на трудов стаж при освобождаване на служител по чл. 328, ал. 1, т. 2 от КТ
от Теодора Дичева
на 19 Юни 2024
21Февр2024
Възможности за прекратяване на ТД със служителка, завърнала се след отпуск за отглеждане на дете
от Теодора Дичева
на 21 Февр 2024
12Дек2023
Обезщетения при уволнение на служител, работещ по 2 трудови договора при различни работодатели
от проф. д-р Любка Ценова
на 12 Дек 2023
16Ноем2023
Регистрация в бюрото по труда на изпълнителен директор по трудов договор, който е бил съкратен
от Аспасия Петкова
на 16 Ноем 2023