Прекратяване на трудов договор по взаимно съгласие по време на болничен
Отговор, предоставен от
доц. д-р Андрей Александров
доц. д-р Андрей Александров
на 23 Ноем 2021
Въпрос:
➤ Може ли работник да подаде заявление за прекратяване на трудовия договор по взаимно съгласие, докато е в отпуск за временна неработоспособност? Ако може и работодателят е съгласен, каква трябва да бъде датата на прекратяване на договора - посочената в заявлението или след изтичане на болничния?
Отговор:
По време на ползване на отпуск поради временна неработоспособност, определен от съответните здравни органи, трудовото правоотношение продължава да съществува и по принцип може да бъде изменяно или дори прекратено. Действително, в разпоредбата на чл. 333, ал. 1, т. 4 КТ е предвидена предварителна закрила при уволнение на определени основания на работник или служител, започнал ползването на разрешения му отпуск. Работодателят не може да предприеме например уволнение поради съкращаване на щата, докато работникът или служителят е в болничен, без да спази процедурата по искане на предварително разрешение от инспекцията по труда, или по-точно такова уволнение би било незаконосъобразно. Смисълът на тези правила е да се създадат известни гаранции срещу възможни работодателски злоупотреби и извършване на произволни уволнения на лица в по-уязвимо социално положение.
Казаното обаче не е относимо към прекратяването на трудовия договор по взаимно съгласие, защото при него подобна опасност не съществува. По правната си същност то не представлява уволнение, а преустановяване на трудовоправната връзка между страните в резултат на съгласуваната им, обща воля. Затова законът не поставя никакви ограничения пред тях и, както те са свободни по всяко време да встъпят в трудово правоотношение, така могат и по всяко време да постигнат съгласие да го прекратят. Според чл. 325, ал. 1, т. 1 КТ трудовият договор се прекратява, без която и да е от страните да дължи предизвестие, по взаимно съгласие на страните, изразено писмено. Страната, към която е отправено предложението, е длъжна да вземе отношение по него и да уведоми другата страна в 7-дневен срок от получаването му. Ако тя не направи това, смята се, че предложението не е прието. Не са предвидени някакви други, особени правила във връзка с прекратяването на трудовия договор по взаимно съгласие. Следователно няма пречка и по време на ползване на отпуск поради временна неработоспособност работникът или служителят да отправи предложение за прекратяване на договора по взаимно съгласие, работодателят да го приеме и договорът да се прекрати веднага. Срокът на изплащане на обезщетението за временна неработоспособност от държавното обществено осигуряване ще се определи съгласно чл. 42 от КСО. С уважение:
доц. д-р Андрей Александров
|
Още за прекратяване на трудов договор:
|
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Напускане
07Авг2024
Прихващане на насрещно дължими обезщетения при прекратяване на трудовото правоотношение
от доц. д-р Андрей Александров
на 07 Авг 2024
18Юли2024
Допълнителното възнаграждение за извънреден труд и изчисляване на обезщетенията при прекратяване на трудовото правоотношение
от доц. д-р Андрей Александров
на 18 Юли 2024
17Юни2024
Документално оформяне на напускане на служител, който не желае да отработи срока на предизвестие
от проф. д-р Любка Ценова
на 17 Юни 2024
20Май2024
Прекратяване на трудовото правоотношение при придобито право на пенсия за осигурителен стаж и възраст
от доц. д-р Андрей Александров
на 20 Май 2024
11Дек2023
Какво може да предприеме работодателят при внезапно напускане на главния счетоводител
от доц. д-р Андрей Александров
на 11 Дек 2023
26Окт2023
Грешно изчислен размер на обезщетение за неспазено предизвестие
от доц. д-р Андрей Александров
на 26 Окт 2023