Прекратяване на срочен трудов договор за заместване в изпитателен срок

доц. д-р Андрей Александров
на 15 Окт 2024
Въпрос:
➤ Искаме да прекратим срочен трудов договор за заместване на основание чл. 71 КТ. Направи ми впечатление обаче, че когато сме сключвали договора, в правното основание сме пропуснали да включим „трудов договор по чл. 68, ал. 1, т. 3 КТ във връзка с чл. 70 КТ“. В чл. 1 от договора пише, че е срочен и че се сключва със срок до завръщане на титуляря ХХХ, а в чл. 2 е изрично предвидено, че договорът се сключва c 6 месеца срок за изпитване в полза на Работодателя, считано от 12.08.2024 г. Въпросът ми е – това, че няма позоваване на чл. 70 КТ, опорочава ли клаузата за изпитване?
Отговор:
Правното основание за сключване на трудовия договор, в т.ч. и препращането към чл. 70 и сл. КТ при уговорен изпитателен срок, обикновено се включва в текста на договора за яснота, но не е част от задължителното договорно съдържание. Ако е предвидено, че договорът се сключва като срочен трудов договор за заместване, конкретизирано е кое е заместването лице (чието завръщане на работа е основание за прекратяване на договора) и е уговорен изпитателен срок в полза на работодателя, всички тези клаузи са валидни и пораждат правен ефект, без значение че липсва позоваване на законовата разпоредба, в която са регламентирани.
Само за пълнота посочвам, че с измененията в Кодекса на труда от 2022 г. уредбата на изпитателния срок при срочните трудови договори беше допълнена с правилото, че ако срокът на договора е по-малко от една година, изпитателният срок не може да е повече от един месец (чл. 70, ал. 1 КТ). Препоръчително е да се провери дали в конкретния случай срокът на договора е повече от една година, защото в противен случай уговореният изпитателен срок от 6 месеца ще се окаже недействителен.
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "ТРЗ практика – готови решения за отпуски, трудови и граждански правоотношения "!
Подобни статии от категория Трудов договор
15Апр2025
Изплащане на хонорари по ГД на работници по ТД
от доц. д-р Андрей Александров
на 15 Апр 2025
28Февр2025
Трудов стаж при пенсиониране за служител, който погрешка се води на втори ТД
от Аспасия Петкова
на 28 Февр 2025
10Ян2025
Повторно сключване с един и същи служител на трудов договор за определен срок
от Теодора Дичева
на 10 Ян 2025
09Ян2025
Сключване на втори ТД с учащи, които вече имат ТД със същия работодател по чл. 230 от КТ
от Теодора Дичева
на 09 Ян 2025
16Дек2024
Изменение на трудовия договор, засягащо длъжността и срока на договора
от доц. д-р Андрей Александров
на 16 Дек 2024