Отпуск на служители с по два трудови договора в едно и също предприятие
Отговор, предоставен от
Красимира Гергева Екперт
Красимира Гергева Екперт
на 18 Юли 2016
Въпрос: Във фирма има служители с по два трудови договори, сключени съответно по чл. 67, ал. 1, т. 1 от КТ – основен безсрочен - и по чл. 110 от КТ – допълнителен труд при същия работодател. По основния трудов договор служителите имат право на 48 работни дни платен годишен отпуск съгл. чл. 25 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските, а по втория трудов договор на 26 работни дни съгл. КТ – 20+6. Досега служителите са излизали в платен отпуск по основния трудов договор, а по втория трудов договор са начислявали работни дни платен отпуск = на дните по основния тр.договор. След постъпването на новия ТРЗ на работа миналата година, той начислява полагаемия се отпуск по втория трудов договор и започва да ги отчитам по правилния начин съгл. Разяснението от МТСП с указание № 92-784 27.04.2006 г. и след направената тук консултация. В момента, в който се изчерпи платения отпуск по втория тр. договор, остатъкът до дните, които се ползват по основния трудов договор, бива оформен като неплатен отпуск. Това, естествено, не се хареса от служителите и започнаха коментари и брожения срещу ТРЗ-служителя, независимо от това, че той им предоставя доказателствен материал. Служителите са категорични, че не трябва да им се пуска неплатен отпуск и че има възможност да се пуска неплатен отпуск единствено и само с молба на служителя, като се позовават на чл. 160 от КТ, където е вписано, че работодателят не може да пуска работника или служитела в неплатен отпуск без съгласието и молбата на последните. Част от тези служители са на ръководни позиции. Като допълнение работодателят в момента е в дългосрочен отпуск и до средата на м. август отсъства.
рябва ли за този неплатен отпуск, с който се оформя остатъкът до дните, които се ползват по основния трудов договор, да се изисква и отделна молба за отпуск?
Уточнение: Служителите не се връщат на работа, когато им свършва платения отпуск по втория трудов договор, а продължават да са в отпуск до изчерпване на заявените дни платен отпуск по основния трудов договор. Освен това до идването на новия ТРЗ-служител на работа от тях не се е изисквало да си пускат молба за отпуск по втория трудов договор и те не са го правили.
Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
Отпуск на служители с по два трудови договора в едно и също предприятие
Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук за да се регистрирате в portaltrznormativi.bg.
Влизане в акаунта
Защо да се регистрирам?
- експерти на Ваше разоложение 24/7/365
- база данни с новини, отговори, анализи
- на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Неплатен отпуск
08Март2024
Може ли работодателят да пусне в неплатен отпуск своите служители при намален обем на работата
от проф. д-р Любка Ценова
на 08 Март 2024
11Май2023
Втори трудов договор на 8 часа по време на неплатен отпуск
от проф. д-р Любка Ценова
на 11 Май 2023
10Май2023
Съгласие на работодателя за продължаване на обучение
от доц. д-р Андрей Александров
на 10 Май 2023
18Ноем2022
Осигуровки за неплатен отпуск във връзка с явяване като свидетел по дело
от Красимира Гергева
на 18 Ноем 2022