Осъвременяване на пенсиите - по швейцарското правило или не

PortalTRZnormativi.bg
31 Март 2025

С началото на пенсионната реформа през 2000 г. в КСО беше въведен механизъм за редовна актуализация на пенсиите, свързани с трудова дейност. Основната цел е да се гарантира, че размерът на старите пенсии се запазва на адекватно ниво спрямо инфлацията и икономическите промени.
Процесът на актуализиране е уреден в чл. 100 от КСО, популярен като "швейцарското правило". Според този механизъм пенсиите, отпуснати до края на предходната година, се актуализират всяка година от 1 юли с решение на Надзорния съвет на НОИ. Индексът на увеличение се изчислява на база 50% от ръста на средния осигурителен доход и 50% от инфлацията за изминалата година.
Ако стойността на този процент се окаже отрицателна, пенсиите не се преизчисляват и остават без промяна, поясняват експерти от НОИ.
Ръстът на осигурителния доход се определя чрез анализ на средномесечния осигурителен доход за предходната година, като всеки месец този доход се утвърждава със заповед на управителя на НОИ.
Данните за инфлацията се предоставят от Националния статистически институт (НСИ). Според § 1, ал. 1, т. 4а от Допълнителните разпоредби на КСО, за целите на чл. 100 се използва хармонизираният индекс на потребителските цени.
Осъвременяването на трудовите пенсии се извършва с еднакъв процент за всички пенсионери. Актуализацията се прилага към реалния или запазения размер на пенсията, без да се включват допълнителни добавки. Ако след осъвременяването пенсията остане под определения минимум за съответния вид, тя се повишава до този праг. Ако надхвърля максимално допустимата стойност, размерът ѝ се ограничава до този таван.
В случаите, когато един пенсионер получава повече от една пенсия за трудова дейност, преизчисляването се прави поотделно за всяка от тях. Изплащането на пенсиите следва изискванията за съвместимост, заложени в чл. 101 от КСО.
При наследствените пенсии актуализацията се извършва, като първо се преизчислява пенсията на починалия осигурено лице, а след това наследниците получават своя дял в съответните проценти.
Същият механизъм важи и за добавките, получавани от преживял съпруг или съпруга (известни като "вдовишки добавки"). Пенсията на починалото лице първо се осъвременява, след което се изчислява размерът на добавката за преживелия съпруг/съпруга.
Размерите на пенсиите, които не са свързани с трудова дейност, както и някои добавки към тях, зависят от стойността на социалната пенсия за старост. Според чл. 89а, ал. 2 от КСО, тази пенсия се определя от Министерския съвет. Осъвременяването ѝ се извършва ежегодно с правителствено постановление, като обикновено процентът на увеличение съответства на този, приложен към трудовите пенсии по чл. 100 от КСО.
източник: pariteni.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "ТРЗ практика – готови решения за отпуски, трудови и граждански правоотношения "!
Подобни статии от категория Пенсии
28Февр2025
13% увеличение на разходите за пенсии през яуари 2025 г.
от PortalTRZnormativi.bg
28 Февр 2025
13Февр2025
3 милиарда лева повече са разходите на ДОО за 2024 г.
от PortalTRZnormativi.bg
13 Февр 2025