Определяне на осигурителен доход за СОЛ
Аспасия Петкова
на 11 Юни 2024
Въпрос:
➤ Физическо лице, регистрирано в АВ като упражняващо свободна професия, започва дейност през м. 05. В Декларация 1 във вид осигурен кой код следва да се избере: код 12 СОЛ или код 14 работещи без трудови правоотношения? Избран е осигурителен доход от 2000 лв. на месец. Въпросът ми е - изчисляването на осигуровките се прави след като от 2000 лв. се приспаднат 25 % НПР или преди да се приспаднат?
Отговор:
След като лицето е регистрирано като упражняващо свободна професия, трябва да се осигурява като самоосигуряващо се лице за времето, през което упражнява дейност.
Съгласно чл. 1, ал. 1 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица (НООСЛБГРЧМЛ), задължението за осигуряване на самоосигуряващите се лица възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване.
Самоосигуряващите се лица са длъжни да регистрират началото на трудовата си дейност чрез подаване на декларация по утвърден образец в компетентната ТД на НАП в 7-дневен срок от започването ѝ. Прекъсването, прекратяването или възобновяването на дейността също се установява с декларация, подадена в 7-дневен срок от настъпването на даденото обстоятелство (чл. 1, ал. 2 от НООСЛБГРЧМЛ).
Самоосигуряващите се лица са задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване, за старост и смърт (фонд "Пенсии"), а по свой избор могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство (фонд ОЗМ).
Нормативното основание за подаването на данни за осигурените лица е чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО. Данните за всяко осигурено лице се подават с декларация образец № 1 "Данни за осигуреното лице" по реда на Наредба № Н-13 от 17.12.2019 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица, чрез ежемесечно или периодично представяне на утвърдени декларации.
Подадените по реда на чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО данни се използват при отпускането и изплащането на пенсиите, паричните обезщетения и помощите по КСО. Въз основа на тези данни се извършва изчисляването на паричните обезщетения за временна неработоспособност, бременност, раждане и отглеждане на дете до 2-годишна възраст, на помощите по КСО и на паричните обезщетения при осиновяване на дете до 5-годишна възраст.
Самоосигуряващите се лица подават данни до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят данните за тях.
Самоосигуряващите се лице подават декларация образец № 1 в НАП с код 12. След като е избран осигурителен доход 2000 лв. , самоосигуряващото се лице трябва да се осигурява авансово върху 2000 лв., за времето, през което упражнява дейност. След това ще трябва да определя окончателен размер на осигурителния си доход.

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "ТРЗ практика – готови решения за отпуски, трудови и граждански правоотношения "!
Подобни статии от категория Осигурителни вноски
09Апр2025
Осигурителни вноски на управител за минал период
от доц. д-р Андрей Александров
на 09 Апр 2025
26Март2025
Осигуряване на съдружник, лишен от свобода с влязла в сила присъда
от доц. д-р Андрей Александров
на 26 Март 2025
19Март2025
Декларация образец 6 за собственик на ЕТ, който ползва болничен
от Василена Христова
на 19 Март 2025
16Окт2024
Осигуряване на СОЛ пенсионер, на който ще бъде изплащано възнаграждение за положен личен труд
от Аспасия Петкова
на 16 Окт 2024