Обсъждат промени в пенсиите

PortalTRZnormativi.bg
30 Апр 2025

Въпреки че функционира вече четвърт век, пенсионната система в България все още не е достигнала пълния си потенциал. Това заяви Деница Сачева, председател на парламентарната комисия по социална политика (ГЕРБ-СДС), в разговор с медиите в Народното събрание.
Според Сачева е необходимо да изминат около 40 години, за да се направи обективна оценка на резултатите от прилагането на настоящия модел. Въпреки това динамичните промени в демографията и икономическата среда налагат навременни реформи и дългосрочна визия.
Тя обърна внимание на нарастващия дисбаланс, който ще се засилва в идните 5 до 6 години. Очаква се около 50 000 млади хора да влизат годишно в трудовия пазар, докато броят на новите пенсионери ще варира между 100 000 и 110 000 души. Тази тенденция създава риск за стабилността на пенсионния фонд и поставя под съмнение възможността за изплащане на адекватни пенсии.
В отговор на тези предизвикателства, правителството подготвя нова стратегическа рамка за реформиране на пенсионната система. Все още няма изготвен конкретен проект, но се планира в рамките на шест месеца Министерството на труда, Министерството на финансите, Националният осигурителен институт и Комисията за финансов надзор да разработят цялостен план, който ще бъде предложен за обсъждане в парламента.
Сред обсъжданите промени се очаква да влязат теми като възможно повишение на осигурителната вноска в средносрочен план и анализ на нуждата от промени в пенсионната възраст. Макар че засега не се предвижда увеличаване на възрастовата граница, Сачева отбеляза, че нараства броят на възрастните хора, които желаят да останат активни на пазара на труда. Обсъжда се и функционирането на системата за ранно пенсиониране, където някои лица продължават да практикуват същите професии, от които са се пенсионирали заради характера на труда.
Сачева също така подчерта необходимостта от ясно разделение между пенсиите, получени на база трудов стаж и принос, и тези, които се отпускат при липса на трудов доход. Според нея последните трябва да бъдат разглеждани като част от социалната подкрепа, а не от пенсионната система. Без допълнително финансиране, според нея, не може да се постигне стабилна и ефективна пенсионна политика.
Освен това депутатът съобщи и за нов законопроект, касаещ втория стълб на пенсионното осигуряване. Документът, разработен съвместно от Министерството на финансите и Комисията за финансов надзор, предвижда въвеждането на мултифондова система. Това ще даде на осигурените лица възможност не само да избират пенсионен фонд, но и да определят как да се управляват техните инвестиции. Очаква се проектозаконът скоро да бъде разгледан от Министерския съвет и да влезе в парламентарна процедура.
източник: pariteni.bg
източник: pariteni.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "ТРЗ практика – готови решения за отпуски, трудови и граждански правоотношения "!
Подобни статии от категория Пенсии
31Март2025
Осъвременяване на пенсиите - по швейцарското правило или не
от PortalTRZnormativi.bg
31 Март 2025