Обезщетение за оставане без работа за съкратен пенсионер
Отговор, предоставен от
Василена Христова
Василена Христова
на 28 Апр 2021
Въпрос:
➤ Прекратяваме договорите с 3-ма служителя, на които е дадено предизвестие на за съкращаване на щата, на дата 29.03.2021 г. Предизвестието вече изтича и трябва да оформим заповедите. Единият от служителите е пенсиониран. Tъй като той не може да отиде на борсата, защото получава пенсия, работодателят ще му дължи ли обезщетение по чл. 222, ал. 1 за оставане без работа, ако не започне работа до 1 месец?
Отговор:
Прекратяването на трудовото правоотношение поради съкращаване в щата става на основание чл. 328, ал. 1, т. 2 от Кодекса на труда. Това е прекратяване по инициатива на работодателя с предизвестие. При уволнение поради съкращаване в щата в закона е регламентирано изплащането на обезщетение на работник или служител от в чл. 222, ал. 1 от Кодекса на труда.
Съгласно чл. 222, ал. 1 от Кодекса на труда работодателя дължи обезщетение на работника или служителя при прекратяване на трудовия договор от негова страна при изрично посочени основания за прекратяване, и те са: - поради закриване на предприятието или на част от него; - съкращаване в щата; - намаляване обема на работа; - спиране на работата за повече от 15 работни дни; - при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което той работи, когато то се премества в друго населено място или местност; - когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност. Обезщетението е в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 1 месец. Ако в този срок работникът или служителят е постъпил на работа с по-ниско трудово възнаграждение, той има право на разликата до възнаграждението получавано по прекратения трудов договор за същия срок – 1 месец. Това обезщетение е дължимо от работодателя след изтичане на срока, за който се дължи. Работникът или служителят трябва да декларира обстоятелството, че е останал без работа. Оставането без работа следва да бъде доказано от работника или служителя, обикновено чрез представяне на трудова книжка. Често това става с декларация за изплащане на обезщетение. Счита се, че това обезщетение за оставане без работа има социална природа и носи закрилен характер - неговата цел е да компенсира работника или служителя за това, че е останал без работа не по негова вина. Обстоятелството, че служителят е пенсионер, е без значение с оглед изплащане на обезщетение по чл. 222, ал.1 от КТ при прекратяване на трудовото правоотношение поради съкращаване щата. С уважение: |
Още за обезщетения:
|
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Прекратяване на трудов договор
18Ноем2024
Изчисляване на обезщетение по чл. 224 от Кодекса на труда
от Аспасия Петкова
на 18 Ноем 2024
20Септ2024
Прихващане на дължимо обезщетение за неспазено предизвестие при напускане на работник
от Теодора Дичева
на 20 Септ 2024
26Авг2024
Заповед за прекратяване на ТД и последен ден в осигуряване при освобождаване на служител
от Аспасия Петкова
на 26 Авг 2024
15Авг2024
Обезщетение при прекратяване на трудов договор поради пенсиониране
от доц. д-р Андрей Александров
на 15 Авг 2024
20Март2024
Задължения на работодателя при прекратяване на ТД на основание чл. 331, ал. 1 от КТ
от проф. д-р Любка Ценова
на 20 Март 2024
12Март2024
Действия от страна на работодателя при обявяване на ТД за недействителен
от проф. д-р Любка Ценова
на 12 Март 2024