Обезщетение за безработица при прекратяване на ТД в срок на изпитване по инициатива на работодателя
Отговор, предоставен от
Аспасия Петкова
Аспасия Петкова
на 17 Ян 2024
Въпрос:
➤ Работник е с прекратен трудов договор (по инициатива на работодателя) преди изтичане на изпитателния срок от 6 месеца. Може ли да получава обезщетение 60 % от среднодневното брутно трудово възнаграждение от борсата? Ако не, какво обезщетение ще получи?
Отговор:
За да се прецени какво обезщетение ще получи лицето от борсата, трябва да се имат предвид много допълнителни обстоятелства, освен това, че му е прекратено правоотношението.
Съгласно чл. 54а от Кодекса за социално осигуряване (КСО), право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 12 месеца през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:
1. имат регистрация като безработни в Агенцията по заетостта;
2. не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в Република България или пенсия за старост в друга държава или не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл. 68а или професионална пенсия по чл. 168;
3. не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по този кодекс или по законодателството на друга държава, с изключение на лицата по чл. 114а, ал. 1 от Кодекса на труда.
Съгласно чл. 54б от КСО дневното парично обезщетение за безработица е в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването, и не може да бъде по-малко от минималния и по-голямо от максималния дневен размер на обезщетението за безработица.
Минималният и максималният дневен размер на обезщетението за безработица се определят ежегодно със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (за 2024 г. 18 лв. и 107,14 лв.).
Безработните лица, придобили право на парично обезщетение по чл. 54а преди изтичането на три години от предходно упражняване на правото на обезщетение за безработица, получават минималния размер на обезщетението за срок от 4 месеца.
Паричните обезщетения за безработица се изплащат ежемесечно през месеца, следващ този, за който се дължат, за срок, определен според продължителността на осигурителния стаж, по време на който лицата са били осигурени за безработица, за времето след 31 декември 2001 г., както следва:
Осигурителен стаж с осигуряване за безработица за времето след 31 декември 2001 г. (години) |
Срок на изплащане на обезщетението (месеци) |
до 3 години | 4 |
от 3 години и 1 ден до 7 години | 6 |
от 7 години и 1 ден до 11 години | 8 |
от 11 години и 1 ден до 15 години | 10 |
над 15 години | 12 |
Щом лицето отговаря на условията, т.е. има период от 24 месеца назад във времето, паричното обезщетение ще се изчисли по посочения ред. Няма значение, че прекратяването на правоотношението е по желание на работодателя.
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Безработица
24Юли2024
При какви условия служител ще има право на 1 година обезщетение за безработица
от Аспасия Петкова
на 24 Юли 2024
29Май2024
Обезщетение за безработица за лице, работило във Великобритания
от Аспасия Петкова
на 29 Май 2024
08Май2024
Обезщетение по чл. 222 ал. 1 от КТ за служител по ТД, който е и СОЛ
от проф. д-р Любка Ценова
на 08 Май 2024
09Ноем2023
Обезщетение за безработица при прекъсване в трудовия стаж
от Аспасия Петкова
на 09 Ноем 2023
30Окт2023
Обезщетение за безработица и право на пенсия на българин, работещ в Германия
от Аспасия Петкова
на 30 Окт 2023
07Септ2023
Обезщетение за безработица за СОЛ, подало декларация, че прекъсва дейност
от Аспасия Петкова
на 07 Септ 2023