Неизпълнение на задълженията на работодателя за внасяне на осигурителни вноски
Отговор, предоставен от
доц. д-р Андрей Александров
доц. д-р Андрей Александров
на 17 Авг 2021
Въпрос:
➤ Работодател не е превеждал дължимите месечни осигуровки на служител по трудов договор. Сумите са начислени, но не са преведени в НОИ. В случай на прекратяване на трудовото правоотношение по чл. 325, т. 1 от КТ какви последици възникват за служителя заради неплатените осигуровки? Има ли право на обезщетение от държавното обществено осигуряване за времето, в което е безработен? След като бъдат прекратени правоотношенията, има ли правна възможност служителят да поиска работодателя да си изпълни задълженията по плащане на начислените осигуровки?
Отговор:
Съгласно чл. 54а, ал. 1 от КСО право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица“ най-малко 12 месеца през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването и които: (1) имат регистрация като безработни в Агенцията по заетостта; (2) не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в Република България или пенсия за старост в друга държава или не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл. 68а или професионална пенсия по чл. 168; (3) не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по този кодекс или по законодателството на друга държава, с изключение на лицата по чл. 114а, ал. 1 от Кодекса на труда.
От цитираната разпоредба следва изводът, че осигуреното лице може да упражни осигурителните си права, независимо дали работодателят е внесъл реално осигурителните вноски в бюджета или те са останали само дължими, но неплатени. (Добре е да се уточни, че осигурителните вноски се превеждат по сметки на НАП, а не на НОИ, както е посочено в запитването.) От съществено значение е единствено работодателят да е подавал информация към НАП за дължимите от него осигурителни вноски. Евентуалното неизпълнение на публичните му задължения в качеството на осигурител може да ангажира неговата отговорност, но не и да навреди на осигуреното лице, което в случая няма никаква вина за невнасянето на вноските. Размерът на паричното обезщетение за безработица при цитираното в запитването основание за прекратяване на трудовото правоотношение (взаимно съгласие по чл. 325, ал. 1, т. 1 КТ) е минималният размер на паричното обезщетение за безработица, определен в Закона за бюджета на държаното обществено осигуряване (ЗБДОО) за срок 4 месеца. Такова обезщетение получават безработните лица, чиито правоотношения са били прекратени по тяхно желание или с тяхно съгласие на основание чл. 325, ал. 1, т. 1 КТ. Според чл. 11 от ЗБДОО за 2021 г. дневният минимален размер на обезщетението за безработица е 12 лв. Въпреки че в описаната ситуация осигуреното лице няма да загуби осигурителни права, разбира се, няма пречка то да сезира контролните органи за допуснатите от работодателя нарушения.
С уважение:
доц. д-р Андрей Александров
|
Още за обезщетения:
|
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Осигурителни вноски
16Окт2024
Осигуряване на СОЛ пенсионер, на който ще бъде изплащано възнаграждение за положен личен труд
от Аспасия Петкова
на 16 Окт 2024
11Септ2024
Обезщетение по чл. 222 ал. 1 от КT и дължими осигуровки
от проф. д-р Любка Ценова
на 11 Септ 2024
22Юли2024
Осигуряване на трети договор за управление за управител с 3 фирми
от Аспасия Петкова
на 22 Юли 2024
20Юни2024
Здравноосигурителни вноски за лице в продължителен неплатен отпуск
от Аспасия Петкова
на 20 Юни 2024