Може ли работодателят да изисква периодично предоставяне на свидетелство за съдимост и за психологическа пригодност от служителите/работниците?
Отговор, предоставен от
проф. д-р Любка Ценова
проф. д-р Любка Ценова
на 07 Окт 2024
Въпрос:
➤ Има ли право работодателят да изисква от работниците и служителите на определен период от време да представят свидетелство за съдимост и свидетелство за психологическа годност? Нарушават ли се по някакъв начин правата на работниците и служителите? Уточнявам, че става въпрос за работници и служители, работещи в пристанище - товаро-разтоварна дейност и обработка на товари.
Отговор:
Свидетелството за съдимост е официален документ, издаван от Бюрото за съдимост при всеки районен съд в България по искане на конкретно физическо лице. В свидетелството за съдимост се съдържа информация за съдимостта на физическите лица – осъждани ли са за извършени престъпления, включително за осъжданията, за които лицата са реабилитирани.
Най-често свидетелство за съдимост се изисква при постъпване на работа, както и за получаване на определени разрешителни като: за притежание на оръжие, за търговия с ценни книжа и др., както и при регистриране за упражняване на определени професии, като адвокат, лекар, архитект и др. Свидетелство за съдимост се представя и когато със закон или нормативен акт се изисква удостоверяването на съдебното минало на лицето.
Срокът за валидност на свидетелството за съдимост е шест месеца, считано от датата на издаването му. Тест за оценка на психологическата пригодност се изисква за професии с висока степен на риск, за придобивана на свидетелство за правоуправление и в други случай, посочени в нормативен акт.
В трудовото законодателство, и в частност в КТ, няма посочена забрана да се изисква от лице, което постъпва на работа, да представи свидетелство за съдимост и резултат от тест за психологическа пригодност.
Тъй като няма изрична нормативна уредба, която да дава право на работодателя да изисква периодично от служителите да представят удостоверение за съдимост и тест за психологическа пригодност, следва да се отговори отрицателно на поставените въпроси.
Но, ако в обявата за заемане на определена длъжност или в трудовия договор за съответното лице е предвидено задължение за представяне свидетелство за съдимост и/или тест за психологическа пригодност, лицето ще трябва да ги представя.
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Трудов договор
16Дек2024
Изменение на трудовия договор, засягащо длъжността и срока на договора
от доц. д-р Андрей Александров
на 16 Дек 2024
19Дек2024
Прекратяване на ТД на служител при установяване нарушение на трудовата дисциплина
от Теодора Дичева
на 19 Дек 2024
11Дек2024
Сключване на втори ТД със срок на изпитване при промяна на длъжността
от Теодора Дичева
на 11 Дек 2024
25Ноем2024
Осигуряване на студент в Нидерландия, работещ на трудов договор за българско дружество
от проф. д-р Любка Ценова
на 25 Ноем 2024
20Ноем2024
Сключване на ТД за работа при СИРВ без предварителен график
от Теодора Дичева
на 20 Ноем 2024