Минимален осигурителен доход за земеделски производител
Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Елена Илиева
на 20 Февр 2017
Въпрос: ЗП, регистриранo по Наредбата физическо лице, има доход от продажба на непреработена земеделска продукция. В същото време лицето работи и по трудов договор. При попълване на ГДД по чл.50 попълваме Приложения 1 и 3. Tрябва ли да се попълнят Таблици 1 и 2 към декларацията и трябва ли да се изравнява осигурителният доход? Върху какъв минимален осигурителен доход трябва да се осигурява като земеделски производител?
Отговор:
Съгласно чл. 4, ал. 3, т. 4 от КСО задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители. Когато тези лица извършват същевременно и дейност по трудов договор и са осигурени на основание чл. 4, ал. 1, т. 1 от КСО това не ги освобождава от задължението да се самоосигуряват и на основание чл. 4, ал. 3 т. 4 от КСО. За лицата, които получават доходи от дейности на различни основания по чл. 4, осигурителните вноски се внасят върху сбора от осигурителните им доходи, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход (чл. 6, ал. 11 от КСО).
Съгласно чл. 2, ал. 3 от „Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица" лицата, регистрирани като земеделски стопани или тютюнопроизводители, когато едновременно с тази дейност упражняват и дейности по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от КСО, се осигуряват върху минималния осигурителен доход, определен за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от КСО, а това са: - лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност; - лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества; Осигуряването по чл. 4, ал. 1, т. 1 от КСО е извън обхвата на разпоредбата и регистрираните земеделски стопани, които работят и по трудов договор, се осигуряват за тази си дейност най-малко върху минималния месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители, определен със ЗБДОО за съответната година. Регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност (чл. 6, ал. 10 от КСО). Таблици 1 и 2 „Справка за окончателния размер на осигурителния доход" се попълват от регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители, които определят годишен осигурителен доход. След като лицето няма задължение да определя окончателен размер на осигурителния доход таблиците не се попълват. С уважение: |
Нормативна рамка:
- КСО Вижте КСО тук >>> - Наредба за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица Вижте Наредбата тук >>> |
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Осигурителен доход
04Февр2025
Осигуряване и възнаграждение за съдружници по ДУК и като СОЛ
от проф. д-р Любка Ценова
на 04 Февр 2025
14Окт2024
Код за отразяване на получени доходи от личен труд на СОЛ
от проф. д-р Любка Ценова
на 14 Окт 2024
30Апр2024
Осигуряване и декларации за ФЛ по ДУК, което получава доходи и от второ ЕООД
от проф. д-р Любка Ценова
на 30 Апр 2024
28Март2024
Облагане на ваучери за храна по чл. 209 ал. 1 от ЗКПО
от Аспасия Петкова
на 28 Март 2024
19Февр2024
Болничен за лице, което се осигурява на максималния осигурителен доход
от Аспасия Петкова
на 19 Февр 2024
10Ян2024
Изчисляване на запор за декември 2023 при влязла в сила новата МРЗ
от Аспасия Петкова
на 10 Ян 2024