Метод за изчисление при предоставяне на ваучери на служители
Отговор, предоставен от
Аспасия Петкова
Аспасия Петкова
на 05 Дек 2024
Въпрос:
Ръководството на дружество е взело решение да се предоставят ваучери за храна на персонала, назначен по трудов договор, както и по ДУК. Има назначени служители на 1-часов, 4-часов и 8-часов работен ден. Въведено е сумирано изчисляване на работното време за период от един месец, съгл.чл. 142 ал. 2 от КТ. Размерът на ваучерите ще бъде обвързан с реално отработените дни, независимо на колко часа е назначен работникът по трудов договор, като за персонала в платен, неплатен отпуск, отпуск по майчинство, болест и др. няма да се изплащат.
За да се спази принципът за общодостъпност се определя размер на ваучера 8,69 лв. на работен ден и на база реално отработени дни. Колебанието да използваме този метод идва от факта, че при сумирано работно време един работник може да е работил 24 дни и да си е изработил всички часове за месеца, а друг да е работил 20 дни и да не ги е изработил. Дали е възможно в такъв случай да не бъда признат разходът от контролните органи на НАП при избора на този метод? При едномесечното сумирано работно време е възможно да не бъдат изработени всички часове за месеца от работника. Това не е по негова вина и той е бил в престой, защото работодателят не му е осигурил работа. Независимо от това работодателят е длъжен да му изплати в пълен размер уговореното трудово възнаграждение. Единствено по този метод, когато е взето решение на всички да се предоставят ваучери, независимо от отсъствията може да се предоставят в размер, независещ от това на колко часа е назначен работникът. Ако изберем метода на изчисление на база отработен час, то тогава на работниците, които са 1-часов, 4-часов и т.н. работен ден ще бъдат предоставени ваучери на доста по-малка стойност.
Въпроси:
1. Кой метод да приложим при изчисление на стойността на ваучерите на отработен ден или на отработен час, така че да е правилно? Ако един работник работи 24 дни х 6 часа, а друг 22 дни по 6 часа за текущия месец, а едновременно с това и двамата са назначени на 8-часов работен ден, как се изчислява стойността на ваучера. При едномесечното сумирано работно време в обр. 1 се посочват работните дни от месеца т.е. всичко се изчиства.
2. Ако може да използваме метода на изчисление на ваучерите по присъствени дни при едномесечно сумирано работно време, а не часове, стойността на ваучерите за всички работници по един и същ начин ли се изчислява - например 8,69 лв. на отработен ден. Например:
- работник на 1-часов рд - 20 р.дни за месеца официални - 20 х 8,69 лв.
- работник на 8-часов рд - 20 р.дни х 8,69 лв.
Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
Метод за изчисление при предоставяне на ваучери на служители
Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук за да се регистрирате в portaltrznormativi.bg.
Влизане в акаунта
Защо да се регистрирам?
- експерти на Ваше разоложение 24/7/365
- база данни с новини, отговори, анализи
- на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Заплата
28Ноем2024
Деклариране на изплатен бонус на служител, който вече не работи за фирмата
от Аспасия Петкова
на 28 Ноем 2024
26Ноем2024
Правила и условия за предоставяне на ваучери за храна
от проф. д-р Любка Ценова
на 26 Ноем 2024
01Ноем2024
Плащане в брой на прекратен служител във фирма с персонал от 100 души
от Аспасия Петкова
на 01 Ноем 2024
17Юли2024
Допълнително възнаграждение за ОНС доктор
от доц. д-р Андрей Александров
на 17 Юли 2024
26Юни2024
Допълнително възнаграждение за образователна степен доктор
от проф. д-р Любка Ценова
на 26 Юни 2024
18Март2024
Включват ли се ваучерите до 200 лв. във ведомостите за заплати
от Аспасия Петкова
на 18 Март 2024