Майчинство на служителка, която работи по трудов договор към фирма без дейност
Отговор, предоставен от
проф. д-р Любка Ценова
проф. д-р Любка Ценова
на 04 Дек 2023
Въпрос:
➤ Фирма не може да извършва дейност т.е. няма суровина за производството. Има лице на трудов договор, което е по майчинство до 31.07.24г. Редно ли е лицето да продължи да си ползва майчинството, а да прекъснем дейността на фирмата и осигуряването на управителя като СОЛ? Ще подаваме декларация Обр. 6 за здравните осигуровки на лицето.
Отговор:
Тъй като в запитването не е посочено дали на датата 31.07.2024 г. изтича първата година от отпуската по майчинство или втората година давам отговор и за двете хипотези:
1/ Ако майката ползва отпуск по майчинство за първата година от майчинството и фирмата няма дейност, но не е заличена от Търговския регистър, майката има право на парично обезщетение до изтичане на срока на обезщетението за бременност и раждане по чл. 50 от КСО. Следователно продължителността на изплащане на обезщетението по чл. 52 от КСО за първата година от майчинството е 410 календарни дни, от които 45 дни преди раждането и 365 дни след раждането, които ще се изплащат от ДОО.
За първата година от майчинството, Вашата фирма, независимо че няма дейност по документи, периодично трябва да подава болнични листове в НОИ, заедно със съответните формуляри за временна нетрудоспособност и майчинство. Освен това ежемесечно ще подавате и осигурителна декларации в НАП / обр. 1 и обр. 6/.
2/ Ако майката ползва отпуск по майчинство за втората година от майчинството по чл. 164 от КТ и фирмата няма дейност, трудовият договор с майката следва да се прекрати, както това е направено с останалите работници и служители. С прекратяване на трудовия договор отпада правото на отпуск на майката, разрешен по чл. 164 от КТ поради което отпада и правото на обезщетението от ДОО за майчинство. Ако майката сключи трудов договор с друг работодател, тя ще има право на платен отпуск по чл. 164 от КТ при новия работодател и съответно право на обезщетение от ДОО за отглеждане на детето до навършване 2-годишна възраст.
Ако оставите майката на трудов договор във фирмата през втората година от майчинството, фирмата Ви няма да бъде фирма без дейност. За НАП фирмата ще бъде фирма с дейност.
Следователно предлаганото от вас решение да прекъснете дейността на фирмата и осигуряването на управителя като СОЛ, но да оставите майката, ще има смисъл, само когато майката ползва отпуск по майчинство до навършване на 1 година на детето.
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Майчинство
21Окт2024
Вписване на нов управител на ООД, след излизане на титуляра в майчинство
от Аспасия Петкова
на 21 Окт 2024
19Септ2024
Необходимо ли е назначаване на нов управител на ЕООД при излизане на майчинство на настоящия
от проф. д-р Любка Ценова
на 19 Септ 2024
03Юни2024
Документи, които вторият работодател следва да предостави за служителка, на която ѝ предстои майчинство
от Аспасия Петкова
на 03 Юни 2024
11Март2024
Изчисляване на обезщетението при прехвърляне на майчинство на дядото на детето
от Аспасия Петкова
на 11 Март 2024
16Ян2024
Корекция на заплати спрямо новата МРЗ на служителки по майчинство
от Аспасия Петкова
на 16 Ян 2024
11Ян2024
Бонуси за служителки по майчинство и попълване на Декларация образец 1
от Аспасия Петкова
на 11 Ян 2024