Коментар по промени в Наредба за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения от ДОО
Отговор, предоставен от
PortalTRZnormativi.bg
PortalTRZnormativi.bg
27 Март 2015
С наредбата за изчисляване и изплащане на парични обезщетения от ДОО съгласно чл.1, ал.1 се урежда редът и начина на изчисляване и изплащане на:
1. Паричните обезщетения за:
- Временна неработоспособност поради общо заболяване, трудово злополука и професионална болест, за санитарно-курортно лечение и при належащ медицински преглед или изследване, карантина, отстраняване от работа по предписание на здравните органи, гледане на болен или член от семейството под карантина, належащо придружаване на болен член от семейството за медицински преглед, изследване или лечение , както и за гледане на здраво дете, върнато от детско заведение поради карантина в заведението или на детето
- Трудоустрояване при временно намалена работоспособност поради общо заболяване, трудова злополука или професионална болест;
- Трудоустрояване поради бременност и кърмене;
- Бременност и раждане;
- Отглеждане на малко дете;
- Раждане на дете – по чл. 50, ал.6 и 7 от КСО;
- Осиновяване на дете от 2 до 5 годишна възраст;
2. Парични помощи:
- За инвалидност поради общо заболяване, когато осигуреното лице няма необходимия осигурителен стаж за отпускане на пенсия за инвалидност поради общо заболяване;
- При смърт на осигуреното лице;
Преценката на правото и определянето на размера на паричните обезщетения и помощи изплащани от Държавното обществено осигуряване се извършва въз основа на приетите данни по чл. 5, ал.4, т.1 от КСО, данните съдържащи се в издадените болнични листове и решенията по обжалването им, приети по реда на Наредбата за реда за представяне в Националния осигурителен институт, като се използват и данните от регистъра на осигурителите и самоосигуряващите се лица, регистъра на приходите от осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, регистър „Трудови договори”, регистър „Пенсии”, регистър”Трудови злополуки”, регистър „Професионални болести”, регистър „Парични помощи за профилактика и рехабилитация” и от регистър „Парични обезщетения и помощи от ДОО”, както и данните от декларациите по чл. 3, ал.2 /приложение 15 с данни относно правото на парично обезщетение/ и от заявленията – декларации по чл.4-7.
Изчисляването и изплащането на паричните обезщетения и помощи от Държавното обществено осигуряване е поверено на Националния осигурителен институт.
Промените в Наредбата се обнародват в Държавен вестник и се посочва датата, на която те влизат в сила.
В държавен вестник бр. 90 от 31.10.2014г. с постановление на Министерски съвет № 338 от 24.10.2014г. са направени изменения и допълнения в НИИПОПДОО, които влизат в сила от 01.01.2015г.
Измененията и допълненията са във връзка с новия ред за издаване на болнични листове и за представяне на данните от тях и от решенията по обжалването им от органите на медицинската експертиза на НОИ от 01.01.2015г.
На основание чл. 33, ал. 5, т. 12 от КСО от 1 януари 2015 г., Националният осигурителен институт започва да създава и поддържа електронен регистър на болничните листове и решенията по обжалването им. Данните от издадените болнични листове и решенията по обжалването им ще се представят в НОИ по електронен път и ще се записват в електронния регистър по чл. 33, ал. 5, т. 12 от КСО по ред, определен в Наредбата за реда за представяне в НОИ на данните от издадените болнични листове и решенията по обжалването им. На основание § 6 от ПРЗ на наредбата подаването на данните по този ред започва от 1 януари 2015 г.
От 1 януари 2015 г. осигурителите вече няма да представят в осигурителния институт болничните листове, издадени от компетентните медицински органи на осигурените чрез тях лица. Данните, съдържащи се в издадените болнични листове и в решенията по обжалванията им ще се представят по електронен път в НОИ от лекуващите лекари/лекари по дентална медицина лично или чрез лечебните заведения, в които те осъществяват дейност. Лекарските консултативни комисии (ЛКК) ще представят данните от издадените болнични листове и решенията по обжалването им по електронен път чрез лечебните заведения, към които са създадени.
Предвид новият начин на представяне на данните от болнични листове н НОИ са направени изменения и допълнения в НИИПОПДОО, както следва:
С изменението на чл.1, ал.2 се регламентира, че преценката на правото и определянето на размера на паричните обезщетения и помощи ще се извършва въз основа на данните от издадените болнични листове, представени от органите на медицинската експертиза и приети в Електронния регистър на болничните листове и решенията по обжалването им, данните от документите, предоставяни от осигурителите и самоосигуряващите се лица, както и данните по чл.5, ал.4, ал.1 от КСО, както регистрите на НОИ /регистър на осигурените лица, регистър на, електронен регистър на болничните листове и решенията по обжалването им, регистър на осигурителите и самоосигуряващите се лица, регистър на приходите от осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, регистър „Трудови договори”, регистър „Пенсии”, регистър „Трудови злополуки”, регистър „Професионални болести”, ретистър „Парични помощи за профилактика и рехабилитация”
В измененията на чл.3 са посочени докуметните, които се представят в ТП на НОИ за издадените на болнични листове. За случаите на чл.167 от КТ за болничните листове за майчинство отпада представянето на протокол на ЛКК за тежкото заболяване на майката и/или бащата на детето, тъй като тези документи се представят на органите на медицинската експертиза, които издават болничните листове на съответните лица и данни за тях се вписват на редовете за „Бележки” в болничния лист.
Въвежда се представянето на нов документ – копие от заповедта за разрешаен платен отпуск годишен отпуск, за случаите на чл.9, ал. 3 изречение второ от Наредбата за медицинската експертиза / Ако осигуреният желае да ползва платен годишен отпуск за времето, включено в болничния лист, той подава съответната молба до работодателя/осигурителя./
От 1 януари 2015г. В случай, че болничните листове са обжалвани от осигурителите/самоосигуряващите се лица по реда на чл. 112 от Закона за здравето, декларациите съгласно приложение №15 се представят след приключване на процедурата по обжалване на болничните листове, разпоредба на чл.9, ал.4 от НИИПОПДОО.
Както и досега, по същия ред и в същите срокове, осигурителите и самоосигуряващите се лица продължават да представят в съответното ТП на НОИ необходимите документи за изплащане на паричните обезщетения, с изключение на болничния лист. Данните, съдържащи се в издадените болнични листове се представят в НОИ от лекуващите лекари/лекарите по дентална медицина лично или чрез 2 лечебни заведения, в които те осъществяват дейност и от ЛКК – чрез лечебните заведения към които са създадени по реда на Наредбата за реда за представяне в НОИ на данните от издадените болнични листове и решенията по обжалването им /НРПНОИДИБЛРО/. В съответствие с това са променени текстовете на чл.9, 10 и 11 и са направени изменения и допълнения в образците на придружителното писмо, приложение №8 и опис на документите, приложение №9. С изменените образци на придружителното писмо и опис на документите от 1 януари 2015г. В ТП на НОИ се представят само декларациите, приложение №15 и другите необходими документи към болничните листове, издадени след 31 декември 2014г., независимо, че временната неработоспособност е започнала преди 1 януари 2015г., както и заявленията-декларации за изплащане на паричните обезщетения, независимо от датата, от която се иска изплащане на обезщетенията.
С промяна в разпоредбата на чл.23 и 31 се уточнява, че срокът от 15 работни дни за изплащането на паричните обезщетения по болничните листове, съответно за издаването на разпореждането за отказ за изплащане, започва да тече от представянето в ТП на НОИ на документите от осигурителите/самоосигуряващите се лица и от постъпването в НОИ на данните от издадените болнични листове от органите на медицинската експертиза, т.е от датата, на която са налични в НОИ и данните и документите. Например, ако данните от болничните са постъпили в НОИ на 6 март 2015г., а документите от осигурителя /декларация, приложение №15/ на 10 март 2015г., срокът по чл.23 и 31 от наредбата започва да тече от 10 март 2015г.
Съгласно § 3а от Преходните и заключителни разпоредби на Наредбата въз основа на болнични листове, издадени преди 1 януари 2015г., болничните листове се представят в ТП на НОИ по досегашния ред.
С § 1 от Преходните и заключителни разпоредби на Наредбата данните от издадените болнични листове и решенията по обжалването им е съдадена възможност до 30 юни 2015г. Лекарите и лечебните заведения да представят вторите екземпляри на болничните листове, издадени на хартиен носител в НОИ в 14 дневен срок от издаването на болничния лист.
Процедурата по отстраняване на нередности в документите или данните през периода 1 януари 2015г. – 30 юни 2015г. е регламентирана в § 3б от Преходните и заключителни разпоредби на Наредбата. При приети за периода от 1 януари 2015г. до 30 юни 2015г. нередовни документи и/или данни по реда на §1 и 2 от преходните и заключителни разпоредби на НРПНОИДИБЛРО в 7 дневен срок от представянето на документите ТП на НОИ изпраща уведомително писмо с обратна разписка на лицата, които са ги представили, като им дава необходимите писмени указания за отстравянето на нередностите. Когато лицата не са намерени на посочения в представените документи адрес, уведомяването се извършва по реда на чл.110, ал.4 от КСО. В 7 дневен срок от получаването на уведомителното писмо, документите следва да се представят отново в НОИ. Ако в този срок нередностите не бъдат отстранени, преценката на правото и изчисляването на обезщетенията се прави въз основа на наличните редовни документи и данни.
Във връзка с новият образец на болничния лист и отпадането на задължението на осигурителите и самоосигуряващите се лица да представят издадените болнични листове в НОИ са направени изменения в Описа на документите по чл.3-5 и 14 от наредбата и придружителното писмо приложение №8 от наредбата, с която се представят документите за изплащане на парични обезщетения и помощи в НОИ.
Автор: Красимира Гергева
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Обезщетения
12Апр2022
Обезщетения при прекратяване на трудовото правоотношение
от доц. д-р Андрей Александров
12 Апр 2022
09Юли2020
Изчисляване и изплащане на обезщетение по чл 222, ал. 3 КТ, обезщетение по тази норма при труд на 2 ТД, наследяване на обезщетението и осигурително и данъчно третиране
от доц. д-р Андрей Александров
09 Юли 2020
08Юли2020
Обезщетения по чл 222, ал. 3 КТ с по-привилегирован режим и кумулиране на обезщетението с други обезщетения
от доц. д-р Андрей Александров
08 Юли 2020
06Юли2020
Предпоставки за възникване на право на обезщетение по чл. 222, ал. 3 КТ и 2 практически проблемa по прилагането на чл. 222, ал. 3 КТ
от доц. д-р Андрей Александров
06 Юли 2020