Командироване на служители в турско дружество за работа в България
Отговор, предоставен от
проф. д-р Любка Ценова
проф. д-р Любка Ценова
на 09 Дек 2024
Въпрос:
➤ Дружество в Турция желае да командирова свои служители при дружество в България, което притежава хотел. Двете дружества са с един и същи собственик. Идеята е турските граждани да са на трудов договор с дружеството в Турция, но да полагат труд при дружеството в България. При какви условия това може да се случи? Каква структура на отношенията между двете дружества следва да бъде установена, за да е възможен този вариант? Какви действия следва да бъдат предприети от дружествата, за да е законосъобразно полагането на труд от турските граждани?
Отговор:
Фактът, че собственикът и на двете фирми е едно и също лице е без значение, защото и двете фирми се подчиняват на различни режими за полагане на труд, които са въведен в Турция и в България. И двете фирми са самостоятелни правни субекти, разположени в две държави – едната е член на ЕС, а другата не е член на ЕС.
Режимът за достъп до пазара на труда на лица от трети страни в България е уреден в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност /ЗТМТМ/ и в Правилника за прилагане на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност /ППЗТМТМ/.
В чл. 5, ал. 1, т. 2 от ЗТМТМ е посочено, че на лица, които са граждани на трета държава се разрешава достъп до пазара на труда в България, когато са: командироване или са изпратени в рамките на предоставяне на услуги на територията на Република България. Това са двете основания, на които лица с трудов договор в Турция могат да полагат труд в българската фирма.
В чл. 9, ал. 3 от ЗТМТМ е предвидено, че когато работници от трета държава са командировани в България от чуждестранния си работодател за срок до три месеца в рамките на 12 месеца, то тези лица могат да работят в българската фирма без разрешение за работа от Агенцията по заетостта, но се извършва еднократна регистрация в Агенция по заетостта.
В чл. 41 във връзка с чл. 40 от в ЗТМТМ е посочено, че за лица, които са командировани за по-дълъг срок, българската фирма трябва да получи съответните разрешения от Агенцията по заетостта и от МВР, съгласно реда, предвиден в ЗТМТМ и в ППЗТМТМ. Разрешенията се издават за срок до една година, но срокът може да бъде продължаван.
В закона няма предвидени изисквания за създаване на обща фирма между турската и българската фирми, за да се изпращат лица на работа в България. Затова между двете фирми може да се сключи договор за сътрудничество или споразумение, в които да се посочи, че с оглед изпълняване дейността на фирмите, е необходимо да се командироват работници от едната фирма за определен период от време да работят в другата фирма, като запазват трудовите си договори в изпращата фирма.
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Командировки
21Ян2025
Командироване в чужбина и времето за пътуване на територията на страната
от доц. д-р Андрей Александров
на 21 Ян 2025
21Ноем2024
Може ли служител да се откаже от полагащите му се дневни командировъчни пари
от доц. д-р Андрей Александров
на 21 Ноем 2024
12Юли2024
Командироване на съдружник в българско дружество за сезонна работа в Германия
от проф. д-р Любка Ценова
на 12 Юли 2024