Командироване на служители по чл. 121а, ал. 1, т. 1, б. б от КТ

Красимира Гергева Екперт
на 11 Май 2022
Въпрос:
Българско търговско дружество и холандско търговско дружество се притежават от едно и също физическо лице. И двете фирми са с предмет на дейност транспортни услуги. Може ли работници от българското предприятие да бъдат командировани в холандското такова на основание чл. 121а от КТ, ал. 1, т. 1, б. б, респективно двете предприятия може ли да се считат като група предприятия по смисъла на КТ? Какво се има предвид в определението за „група предприятия“ - едното предприятие пряко или непряко да притежава преимуществен дял от записания капитал на второто предприятие? Какво е непряко притежание на капитала по смисъла на това определение? Възможно ли е българското дружество да сключи договор за съвместна дейност/ сътрудничество с холандското дружество и да командирова всички свои служители по чл. 121а от КТ, ал. 1, т. 1, б. а“ КТ, като всички разходи на българското дружество да се фактурират на холандското дружество, без българското дружество да реализира печалба от тази дейност? В този случай спазени ли са законовите изисквания за командироване по чл. 121а от КТ, ал. 1, т. 1, б. а“ КТ и така извършвана дейността нарушава ли други разпоредби на българското законодателство?
Отговор:
Косвено или непряко притежание на капитала по смисъла на това определение е налице, когато най-малко 25% от акционерното или дяловото участие в юридическо лице принадлежи на юридическо лице, което е под контрола на едно и също физическо лице или физически лица. Във Вашия случай например ако холандското дружество притежаваше 25% от българското дружество тогава налице щеше да бъде косвено притежание на капитала. По смисъла на определението за „Група предприятия“ дадено в §1, т.5 от ДР на Закон за трудовата миграция и трудовата мобилност двете предприятие не могат да се разглеждат като група. Съответно и командироването по чл. 121а, ал. 1, т. 1, буква „б“ от КТ е неприложимо.
Командироването по чл.121а, ал.1, т.1, буква „а“ от КТ при международния автомобилен транспорт е възможно при извършването на каботажни превози. Ако видът на превозите ще е такъв то е възможно да сключите договор за съвместна дейност и да командировате служителите по чл. 121а, ал. 1, т. 1, буква „а“ от КТ. В този случай ще бъдат спазени изискванията и разпоредбите за командироване на това основание.
С уважение:
![]() ![]() |
Още за командироване:
|
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "ТРЗ практика – готови решения за отпуски, трудови и граждански правоотношения "!
Подобни статии от категория Командировки
26Март2025
Подаване на уведомление по чл. 121 от КТ при командироване в чужбина
от Василена Христова
на 26 Март 2025
27Март2025
Командироване на управител на ЕООД - по общия ред или с удостоверение А1
от доц. д-р Андрей Александров
на 27 Март 2025
21Март2025
Изчисляване на командировъчни пари при пребиваване в няколко държави
от доц. д-р Андрей Александров
на 21 Март 2025
21Ян2025
Командироване в чужбина и времето за пътуване на територията на страната
от доц. д-р Андрей Александров
на 21 Ян 2025
09Дек2024
Командироване на служители в турско дружество за работа в България
от проф. д-р Любка Ценова
на 09 Дек 2024