Командироване на шофьори в чужбина - удостоверение А1 и осигуряване
Отговор, предоставен от
Красимира Гергева Екперт
Красимира Гергева Екперт
на 27 Апр 2021
Въпрос:
➤ Българско дружество с НКИД международен транспорт на товари командирова шофьор, назначен по трудов договор, категория 2 – за транспортиране на стоки до Германия. По данни от тахо-шайбата часовете положен труд на шофьора на територията на Германия са 9 часа. Съгласно европейските разпоредби ние сме длъжни да начислим на командирования шофьор – сумата от 85,50 Е, часове в Германия, съобразно тяхната минимална часова ставка. Лицето разполага с удостоверение А1, с дата на издаване 01.03.2021 г. Сумата от 85.50Е - 167,22 BGN я начисляваме като трудово възнаграждение, съответно ѝ начисляваме осигуровки и данък или я начисляваме като командировка без да начисляваме върху тази сума осигуровки и данък? За деня, в който начисляваме часове в Германия, можем ли да начислим и изплатим командировка на лицето в размер на 27 Е или 54 Е при единична езда, съгласно българското законодателство? За периода преди 01.03.2021 год. лицето е осигурявано спрямо българското законодателство, като в този период лицето също е било командировано в различни европейски страни. Имаме заповеди за командироване и имаме начислени и изплатени по банков път командировки. За евентуално доказване на законосъобразността на осигуряването на лицето през този период необходимо ли е да съхраняваме оригинал от предходното удостоверение А1 на лицето? Изобщо необходимо задължително условие ли е да разполагаме с А1, за да пристъпим към прилагане на българското законодателство по отношение на осигуряването на лицето? Ако към момента на месечното начисляване на осигуровки на лицето, все още не разполагаме с А1, а лицето за периода е било командировано в няколко европейски страни, как трябва да го осигурим?
Отговор:
Нека започнем с това, че удостоверение А1 за определяне на приложимото законодателство Ви е необходимо, при условие че международния шофьор е командирован при условията на чл. 121а от КТ и Наредбата за условията и реда за командироване и изпращане на работници и служители в рамките на предоставяне на услуги.
По отношение на международния транспорт те се прилагат само в следните случаи: - Каботаж по смисъла на Регламент 1072/2009 и Регламент 1073/2009; - Когато българско транспортно предприятие от група предприятия командирова работник или служител (шофьор) в предприятие от същата група предприятия, установено в друга държава членка; - Когато българско предприятие, което осигурява временна работа, изпрати работник или служител (шофьор) в предприятие ползвател в приемащата държава членка. От така изложената фактическа обстановска правя заключение, че лицето е командировано при условията на чл. 121 от КТ, а не при условията на чл. 121а от КТ, т.е. не е необходимо удостоверение А1 за определяне на приложимото законодателство, защото законодателството, което следва да прилагате е българското. Съгласно MiloG за водачите на товарни автомобили от чужди държави, които полагат труд в Германия, се дължи заплащане на минимална почасова брутна работна заплата в размер на 9,5 евро на час считано от 01.01.2021 г. или във Вашия случай, както сте посочили, 85,5 евро за 9 отработени часа на територията на Германия. Това е възнаграждение и следва да бъде начислено към трудовото възнаграждение на лицето, съответно да бъдат начислени осигуровки и ДФЛ. Предвид това, че лицето по мое мнение е командировано на основание чл. 121 от КТ и съгласно чл. 31, ал. 1 от Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина, международните шофьори получават командировъчни пари на ден за времето на изпълнение на международните рейсове съгласно индивидуалните ставки определени в приложение №3 или 27 евро на ден при единична езда и 21 евро на ден при двойна езда като е допустимо и размера на командировъчните да бъде в удвоен размер. Т.е. изплащате си командировъчните съгласно българското законодателство. Както вече уточних удостоверение А1 се издава в определените от законодателството случаи. При Вас е налице командироване при условията на чл. 121 от КТ, при него водещо е българското законодателство, като разбира се в зависимост от държавата, в която се командирова лице е необходимо да работодателя да се съобразява и с нейното законодателство, както е например в Германия. Това означава, че в някои случаи може да е необходимо към трудовите възнаграждения на лицата да бъдат начислявани допълнителни възнаграждения във връзка с командироването им в определена държава от ЕС. Когато имате командироване при условията на чл. 121а от КТ, за което за всяко лице е необходимо да има издадено удостоверение за приложимото законодателство, и предвид това, че процедурата за негово издаване отнема известно време, се приема, че водещо е българското законодателство. С уважение: |
Още за удостоверение А1:
|
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Няколко практически съвета за сключване на трудов договор"!
Подобни статии от категория Командировки
12Юли2024
Командироване на съдружник в българско дружество за сезонна работа в Германия
от проф. д-р Любка Ценова
на 12 Юли 2024
04Юли2024
Командироване на международни шофьори и екскурзоводи
от Аспасия Петкова
на 04 Юли 2024
26Март2024
Командировъчна заповед за служители, които всеки ден пътуват до друг град
от Аспасия Петкова
на 26 Март 2024
06Март2024
Командировъчна заповед за пътуване в няколко последователни дни без преспиване
от проф. д-р Любка Ценова
на 06 Март 2024
15Ноем2023
Изплащане на командировъчни при две последователни командировки, едната от които за повече от 30 дни
от проф. д-р Любка Ценова
на 15 Ноем 2023