Командироване на работници, назначени на минимална работна заплата, в Германия
Отговор, предоставен от
Аспасия Петкова
Аспасия Петкова
на 02 Ян 2024
Въпрос:
➤Фирма се занимава със строителни услуги, като извършва дейност и в България и в Германия. Част от работниците след получаване на А1 са командировани на обект в Германия. Назначени са на минималната работна заплата за България. Изплащат им се командировъчни за престоя в Германия по Наредбата за командировки в чужбина. Осигуровките са начислявани и внасяни върху определения минималнен осигурителен доход за длъжността, който е 780 лева и съвпада и с определената по трудовия договор заплата. Правилно ли е това?
Отговор:
Трудовите взаимоотношения при командироването в Германия на работниците продължава да се регламентира от българското трудово право. Допълнително за защита на работниците са в сила някои регламенти на германското трудово право.
Съгласно чл. 6а от Кодекса за социално осигуряване (КСО), осигурителните вноски за работниците и служителите, командировани или изпратени по реда на чл. 121а, ал. 1, т. 1 и ал. 2, т. 1 от Кодекса на труда (КТ) и по смисъла на чл. 12, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 883/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 г. за координация на системите за социална сигурност, се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, както и други доходи от трудова дейност в приемащата държава и в България, но върху не по-малко от минималните ставки на заплащане на труда в приемащата държава, а за работниците и служителите, командировани или изпратени в държава, в която не са определени минимални ставки на заплащане - минималния осигурителен доход по чл. 6, ал. 2, т. 3, и върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход по чл. 6, ал. 2, т. 1.
Осигурителните вноски за тези лица се дължат в размерите по чл. 6, ал. 1 и се разпределят между осигурителите и осигурените по реда на чл. 6, ал. 3.
В съответствие с чл. 6а от КСО, работодателят в България трябва при всяко положение да заплаща актуалната за Германия минимална почасова ставка. В Германия има два вида минимална почасова ставка, които важат за командировани работници. В някои браншове важи минимална почасова ставка, според сключени браншови колективни договори, която често надвишава минималната почасова ставка по закон. Към тези браншове се числят строителството, почистването на сгради и полагането на грижи за болен или възрастен човек. Информирайте се за актуалните минимални ставки в Германия.
Командированите в Германия продължават да се осигуряват за здравно осигуряване в България.
Съгласно чл. 121а, ал. 1, т. 1 от КТ, командироване на работници или служители в рамките на предоставяне на услуги е налице, когато:
1. български работодател командирова работник или служител на територията на друга държава - членка на Европейския съюз, държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария:
а) за своя сметка и под свое ръководство въз основа на договор, сключен между работодателя и ползвателя на услугите;
б) в предприятие от същата група предприятия;
Съгласно чл. 121а, ал. 2, т. 1 от КТ, изпращане на работници или служители в рамките на предоставяне на услуги е налице, когато:
1. регистрирано по българското законодателство предприятие, което осигурява временна работа, изпраща работник или служител в предприятие ползвател на територията на друга държава - членка на Европейския съюз, държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария.
По смисъла на чл. 12, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 883/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 г. за координация на системите за социална сигурност, лице, което осъществява дейност като наето лице в държава-членка от името на работодател, който обичайно осъществява дейността си в нея, и което е командировано от този работодател в друга държава-членка, за да осъществява там дейност от името на същия работодател, продължава да е подчинено на законодателството на първата държава-членка, при условие че предвидената продължителност на тази работа не превишава 24 месеца и че не е изпратено да замества друго командировано лице.
Освен трудовото възнаграждение на лицата, командировани в Германия, трябва да се изплащат и средства, съгласно Наредбата за условията и реда за командироване и изпращане на работници и служители в рамките на предоставяне на услуги.
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Осигурителен доход
10Ян2024
Изчисляване на запор за декември 2023 при влязла в сила новата МРЗ
от Аспасия Петкова
на 10 Ян 2024
08Апр2020
Възнаграждение, което да се включи в УП-2 за 1987, 1988 и 1989 г.
от Красимира Гергева
на 08 Апр 2020