Ключови моменти във връзка с ТРЗ в приетия Закон за извънредното положение
Отговор, предоставен от
PortalTRZnormativi.bg
PortalTRZnormativi.bg
22 Март 2020
Приет бе Законът за извънредното положение, като заедно с това бе официално преименуван на Закон за действията по време на извънредното положение, обявено на 13 март 2020 г. с решение на Народното събрание.
Прие се, че работодателите ще имат възможност да налагат надомна работа или работа от разстояние без съгласие от страна на работниците и служителите си. Практически тази възможност е въведена в голям брой фирми. Служителите се трудят от вкъщи, за да се спази изискването за социална дистанция, а и за да се осигурят здравословни и безопасни условия на труд.
Работодателите ще имат възможност да предоставят до 1/2 от платения годишен отпуск на даден служител без съгласието му. Има изменение в приетия на I-во четене текст, предвиждащ работодателят да има право да предостави платения годишен отпуск на служителя без съгласието му, а също и да му предостави ползване на неплатен отпуск, ако служителят е ползвал целия си платен отпуск.
Предвидена е и възможност да се преустанови работата на фирмата или на част от нея. Това преустановяване може да стане по заповед на работодателя или по заповед на държавен орган. През времето на действие на закона, но за срок не по-дълъг от 3 месеца, се предвижда НОИ да преведе на работодатели, определени с акт на Министерския съвет, 60% от размера на осигурителния доход за януари 2020 г. на служителите, работещи и осигурени при тези работодатели. Средствата ще са за сметка на фонд „Безработица“ на ДОО. Тепърва предстои конкретизиране на тази възможност.
източник: economic.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Отпуск
31Окт2024
Последни дни за използване на отпуска от 2022 година
от PortalTRZnormativi.bg
31 Окт 2024
25Юли2024
Бащите с право на отпуск за отглеждане на дете до 2 години
от PortalTRZnormativi.bg
25 Юли 2024