Изплащане на командировъчни при две последователни командировки, едната от които за повече от 30 дни
Отговор, предоставен от
проф. д-р Любка Ценова
проф. д-р Любка Ценова
на 15 Ноем 2023
Въпрос:
➤ Служител е командирован в чужбина на основание на чл. 121 от КТ. Командировката е с продължителност над 30 дни, за което е подписано съгласие от страна на служителя. Началото на командировката e 19.09.2023, а краят на 09.11.2023 т.е командировката е с продължителност 52 дни. Служителят се завръща в страната на 09.11.2023 и веднага след това заминава за друга дестинация от 10.11.2023 до 18.11.2023, за което е издадена отделна заповед за командировка.
Съгласно чл. 22 от Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина пълният размер на дневните пари при командировки се изплаща до 30 последователни календарни дни. За дните над тях дневните пари се намаляват с 25 на сто от размерите, определени в приложение № 2. От друга страна обаче в ЗДДФЛ съгласно чл. 13 ал. 23 необлагаеми са дневните командировъчни пари, но не повече от двукратния им размер, определен за лицата по трудови правоотношения.
Длъжни ли сме да намалим размера на дневните командировъчни пари след 30-тия ден за всяка една командировка с продължителност на 30 дни? Означава ли това, че в ситуацията, в която служителят заминава веднага след своето пристигане на следващия ден, автоматично трябва да бъдат намалени дневните с 25 %?
Отговор:
1/ Чл. 22 от Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина се прилага за всяка командировка с продължителност над 30 последователни работни дни.
2/ Командироването на работник или служител по чл. 121 от КТ се извършва въз основа на заповед на работодателя, в която се задължително се посочват времетраенето, мястото на командироване /дестинацията/, задачите, които работникът или служителят трябва да изпълни по време на командировката, правото на пътни, дневни и квартирни пари и техният размер и други обстоятелства по преценка на работодателя. Заповедта се връчва на лицето срещу подпис. Служителят се е завърнал по-рано от времето посочено в заповедта за командировка, предполагам поради искане на работодателя или защото работата, която му е възложена е изпълнена. За прекратяване на командировката се издава заповед. Лицето отчита разходите и предава отчет за извършената дейност. Лицето има право на заплащане на разходите съобразно предвиденото в тази заповед.
З/ За новата дестинация се издава нова заповед за командировка, в която трябва да съдържат всички реквизити на заповедта за командировка, посочени в т. 2.
4/ За новата командировка се определят пътни, дневни и квартирни пари, които не се обвързани от изплатените дневни пари за предходната командировка, защото това са две отделни командировки. Постъпете така, както бихте постъпили, ако двете командировки бяха отдалечени една от друга с един месец или повече.
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Командировки
27Дек2024
Изплащане на командировъчни при изпращане на служител да извърши обичайната си работа в друг град
от Аспасия Петкова
на 27 Дек 2024
09Дек2024
Командироване на служители в турско дружество за работа в България
от проф. д-р Любка Ценова
на 09 Дек 2024
21Ноем2024
Може ли служител да се откаже от полагащите му се дневни командировъчни пари
от доц. д-р Андрей Александров
на 21 Ноем 2024
25Септ2024
Командировъчни в двоен размер за собственик на ЕООД, който полага труд в чужбина
от Аспасия Петкова
на 25 Септ 2024