Фирмите ще обучават персонала си на чужди езици с евросредства
Отговор, предоставен от
PortalTRZnormativi.bg
PortalTRZnormativi.bg
18 Апр 2017
Започва подаването на проекти по схемата "Обучения за заети лица", по която до края на месец юни работодателите ще имат възможност да кандидатстват за увеличаване компетенциите на работниците си посредством обучения. Процедурата, която е част от ОП „Развитие на човешките ресурси", цели повишаване способността на заетите да посрещнат измененията на пазара на труда.
Проекти може да подават микро, малки, средни и големи фирми самостоятелно или в партньорство. Допустими партньори са работодатели, социални партньори или Центрове за професионално обучение (ЦПО) – когато са 100% собственост на кандидатстващия. Съгласно насоките на програмата партньорите взимат участие в реализацията на проекта, но направените от тях разходи са допустими единствено за трудови договори.
Обученията ще бъдат провеждани за хора, заети в предприятията, но не се отнасят за лица, които са наети на граждански договор. Служителите ще имат възможност да придобият или повишат своята професионална квалификация или да се обучават по ключови компетентности - чужди езици или дигитална компетентност. В рамките на индивидуален проект дадено лице има възможност да се включи само в 1 професионално обучение и 1 обучение по ключови компетентности.
По програмата не се допуска финансиране на обучения в сферата на хранително-вкусовата промишленост, земеделието и горите за лица, които са заети в сектора на селското стопанство и горското стопанство.
Минималната сума на безвъзмездната финансова помощ, за която е налице възможност да се кандидатства, е в размер 15 хил. лв., докато максималният размер ще бъде определян съобразно вида на компонента, по който се кандидатства и режима на държавна помощ. За Компонент 1 на програмата – до 3 911 660 лв. регионална помощ, а за Компонент 2 - до 391 166 лв. минимална помощ.
Според категорията на предприятието процентът на безвъзмездната финансова помощ (БФП) се различава. За компонент 1 при микро и малки фирми – 70%, средни фирми – 60%, а при големи фирми – 50%. Интензитетът на помощта може да се повиши с 10 на сто, в случай че обучението се предлага на трудещи се лица с увреждания или работещи в неравностойно положение. За компонент 2 процентът на БФП е 100% за микро, малки, средни и големи фирми.
Общата сума на програмата възлиза на 50 млн. лв., а проекти се подават в срок до 30 юни.
източник: economic.bg
източник: economic.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!