Допълнително споразумение към ТД за удължаване срока на предизвестието при напускане
Отговор, предоставен от
проф. д-р Любка Ценова
проф. д-р Любка Ценова
на 10 Апр 2024
Въпрос:
➤ Работодател има сключени трудови договори с клауза за напускане с предизвестие един месец от страна на служителите. Може ли дружеството да сключи допълнителни споразумения към трудовите договори със служителите, като се увеличи предизвестието на два месеца? Ако не е възможно с допълнително споразумение към договора, има ли друга възможност, чрез която може да се увеличи предизвестието, което да се дължи и от работника при напускане? Има ли значение кога, преди колко време е сключен трудовия договор със служителя? Ако един служител има основен трудов договор за 4 часа на една длъжност и допълнителен трудов договор в същата фирма на друга длъжност за 4 часа, може ли с ДС към всеки от двата договора да се договори предизвестие за напускане два месеца?
Отговор:
При сключване на трудов договор между работодател и работник или служител страните трябва да са договорили съдържанието на договора, съгласно изискванията на чл. 66 от КТ. В чл. 66, в т. 6 от КТ е посочено, че страните трябва да договорят еднакъв срок на предизвестие при прекратяване на трудовия договор и за двете страни. Срокът за предизвестие е посочен в чл. 326, ал. 2 и ал. 3 от КТ.
В чл. 118, ал. 1 от КТ е въведена забрана да се променя едностранно съдържанието на трудовото правоотношение, което е уговорено в трудовия договор при неговото сключване. Забраната за едностранна промяна се отнася и за двете страни по договора.
В чл. 119, ал. 1 от КТ е предвидено, че промени в съдържанието на трудовия договор могат да бъдат направени по взаимно съгласие между двете страни.
Следователно, ако постигнете съгласие с работника или служителя да промените в съдържанието на трудовия договор относно срока за предизвестие, това няма да бъде нарушение на КТ. Изменението на трудовия договор се извършва с допълнително споразумение към вече сключения договор, което трябва да бъде подписано и от двете страни. Може да се позовете и на чл. 66, ал. 5 от КТ, като обясните на лицето защо трябва да се направи промяната в трудовия договор.
В чл. 326, ал. 3 от КТ е предвидена възможност да се удължи срокът на предизвестието за лицата, които заемат материално-отчетнически длъжности. Това удължаване може да се направи едва след като се установи, че в договорения 30-дневен срок няма да се предаде повереното имущество т.е. текстът е приложим, когато предизвестието е започнало да тече и е установено, че срокът не е достатъчен за извършване на предаването. Прилагането на този текст е само за случаите, когато лицето заема материално-отчетнически длъжности.
Размерът на срока на предизвестието не е в зависимост от времетраенето на сключения трудов договор, нито от дневната продължителност на работното време. От значение е характерът на заеманата длъжност.
Често в практиката, за да се постигне изменение на трудовия договор след неговото сключване, се предлага на работника или служителя по-високо възнаграждение и/или по-голям размер на отпуската, ако лицето не получава максималния размер на отпуската или друга придобивка с цел мотивирането му да приеме промените в трудовия договор. Също така може да прекратите трудовия договор по взаимно съгласие на основание чл. 325 от КТ и да сключите нов договор между Вас с променен срок за предизвестие от следващият ден.
КТ защитава правата на работниците и служителите и нямате много възможности да промените съдържанието на трудовия договор, освен постигане на съгласие между Вас.
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Трудови правоотношения
02Дек2024
Осигуряване на монголска студентка, която ще работи по ТД у нас
от Аспасия Петкова
на 02 Дек 2024
22Ноем2024
Ваучери за храна на служители, които работят под определена норма часове на месец
от Аспасия Петкова
на 22 Ноем 2024
18Септ2024
Третиране и облагане на награди, които служителите получават при проведено вътрешнофирмено състезание
от проф. д-р Любка Ценова
на 18 Септ 2024
13Септ2024
Изплаща ли се възнаграждение за нощен труд при смесен режим на работа и по-малко от 4 часа нощен труд
от Теодора Дичева
на 13 Септ 2024
29Апр2024
Ваучери за храна при служители, които работят на СИРВ
от Аспасия Петкова
на 29 Апр 2024
03Ян2024
Договор с акционер в АД, член на СД и право на получаване на ваучери за храна
от проф. д-р Любка Ценова
на 03 Ян 2024