Авторски права върху произведение, създадено от работник или служител
Отговор, предоставен от
доц. д-р Андрей Александров
доц. д-р Андрей Александров
на 23 Дек 2021
Въпрос:
Имам въпрос относно приложението на разпоредбата на чл. 41, ал. 2 от Закона за авторското и сродните му права (ЗАПСП), с която е предоставено изключителното право на работодателя да се разпорежда със създаденото произведение по трудов договор, без заплащане на възнаграждение и без изричното съгласие на автора. От прочита на разпоредбата става ясно, че същата намира приложение само в случаите, при които произведението е било създадено от служителя в изпълнение на трудовите му задължения, възложени с трудовия договор. Следваща предпоставка е, работодателят да използва произведението само за свои цели, т.е. в съответствие с обичайния си предмет на дейност.Нашият казус е следният: Служителка на фирмата, работеща по трудово правоотношение, е заснела множество снимки. В длъжностната характеристика на тази служителка не е записана изрично трудова функция да осъществява заснемане на обекти, събития и т.н. Служителката е заснела снимките с техника на работодателя, също така е посещавала курсове по фотография, заплатени от работодателя. Как бихме могли да реализираме правото на работодателя по чл. 41, ал. 2 от ЗАПСП – за периода, в който в длъжностната характеристика е липсвал текст, че са възложени трудови функции да извършва заснемане на обекти, събития и т.н.? Необходимо ли е да извършим нещо допълнително – напр. сключване на споразумение или друг документ? Една от направените от същата служителка снимка беше използвана като фон на реклама на търговец, без последният да е искал съгласието от автора на снимката или от нас, работодателя му, без заплащане на възнаграждение за ползването на снимката. В момента сме в преговори за сключване на договор за използване на произведение (чл. 36 от ЗАПСП). Ако не се стигне до подписване на такова, бихме желали да потърсим правата си по съдебен ред. Как може дружеството работодател да гарантира правото си на носител на имущественото право на ползване на снимката - идеята ни е да подпишем споразумение, с което служителят да преотстъпи имуществените права на работодателя, като същият да има право да ползва снимката не само за свои цели, а да може да преотстъпва правото на ползване и на трети лица срещу заплащане. В замяна работодателят ще заплати на служителя договорен процент от полученото възнаграждение от търговеца, който използва снимката. Към настоящият момент е разписана длъжностна характеристика, в която изрично е разписано задължението на служителя да осъществява заснемане на обекти, събития и т.н. Допустимо ли е да подпишем със служителката споразумение, по силата на което тя дава съгласието да използваме снимките за свои и други цели и преотстъпва на работодателя си имуществените права по отношение на всички направени от нея снимки до момента, както и върху бъдещите снимки, които предстои да заснеме, или такова споразумение би било недействително?
Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
Авторски права върху произведение, създадено от работник или служител
Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук за да се регистрирате в portaltrznormativi.bg.
Влизане в акаунта
Защо да се регистрирам?
- експерти на Ваше разоложение 24/7/365
- база данни с новини, отговори, анализи
- на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Няколко практически съвета за сключване на трудов договор"!
Подобни статии от категория Длъжностна характеристика
27Юли2020
Оформяне на допълнение към връчена длъжностна характеристика
от Красимира Гергева
на 27 Юли 2020
18Март2014
Длъжностната характеристика и нейните реквизити
от Николета Димитрова
на 18 Март 2014