Средно със 7% са се повишили реалните осигурителни доходи
Отговор, предоставен от
PortalTRZnormativi.bg
PortalTRZnormativi.bg
31 Авг 2016
Реалните доходи, върху които се осигуряват близо 2 млн. трудещите българи, са се повишили средно със 7 на сто за 1 година. Средният осигурителен доход през първите 4 месеца на годината е вече в размер на 778.5 лв. Това сочи справка на НОИ за реалните доходи, върху които се осигуряват работещите в страната ни.
Данните би следвало да се ползват като база при преговорите за минималните осигурителни прагове за 2017 г.. Въпреки че работодателите категорично бойкотират договарянето, докато не се изработи механизъм за определяне на минималната заплата, социалното министерство даде формално начало на процедурата. Съгласно указанията на министър Зорница Русинова към работодатели и синдикати догодина минималното възнаграждение за страната ще се увеличи с нови 40 лв. до размер от 460 лв.
Именно поради увеличението на минималната заплата от началото на тази година доходите на нискоквалифицираните работници се покачват по-бързо в повечето сектори спрямо заплатите на ръководителите.
Статистиката прави сравнение на доходите от периода януари - април на 2015 г. и 2016 г., а в началото на 2015 г. минималната заплата бе 360 лв. По този начин за ръководителите средният осигурителен доход се е увеличил с 3 на сто, а за най-нискоквалифицирания персонал - с 10%.
В 62 сектора доходите на най-нископлатените сред заетите се увеличават по-бързо от тези на шефовете им. Налице са обаче и такива, където възнагражденията на шефовете растат с по-висок процент от тези на хората без квалификация.
В 7 от 85 икономически сектора общото средно възнаграждение за всички длъжности е спаднало за 1 година, но в тях заетите са много малко на брой - общо около 15 хил. трудещите. Подобна негативна тенденция е налице при добива на варовик, глина и на други суровини, в производството на напитки, на основни метали и др.
В 2 от най-високоплатените сектори възнагражденията са останали без изменени. В добива на кокс и рафинирани нефтопродукти средният осигурителен доход остава на ниво от 2116 лв. Това обаче е причинено от спада на заплатите на нискоквалифицирания персонал в сектора със 7%. Независимо от това намаление тук са едни от най-добре заплатените работници без квалификация - 918 лв. среден осигурителен доход.
За сметка на това средните заплати на ръководителите тук са нараснали с 1 на сто до 2509.50 лв. и почти се приближават до максималния осигурителен праг. Този е и най-високият осигурителен доход сред всички работещи лица в страната.
Вторият сектор, без регистрирано изменение, е добивът на въглища. Малко над 11-те хил. заети в него лица се осигуряват средно на 1391.63 лв. Тук спад се наблюдава при всички длъжности, освен на работещите като охрана и в търговията в сектора. При осигурителните доходи на ръководителите например е налице намаление с 2% - до 1829 лв.
В най-многолюдния сектор - търговията, в който работят близо 335 хил. българи, средният осигурителен доход е 711 лв. и увеличението е със 7 на сто. В повечето от професиите повишението е с 8%, но при ръководните позиции е наполовина по-нисък - 4 на сто. Над 19 100 ръководители тук заплащат осигуровките си средно върху 1659 лв. Неквалифицираният персонал е осигуряван средно на по-ниска сума от минималната заплата - 403 лв.
Ръководителите в сектора производство на малц се осигуряват средно върху втората най-висока сума в страната - 2378 лв. (ръст с 6 на сто). Тук е налице и едно от най-сериозните повишения на заплатите на техниците - със 17 на сто до 1425 лв. Работещите тук са едва 2245 съгласно данните на НОИ и това е един от секторите, където възнагражденията на нископлатените служители са останали на миналогодишните нива (480 лв.), а тези на началниците са се повишили.
Всъщност единствено в 13 сектора заплатите на най-високоплатените служители (ръководителите) надвишават 2000 лв. Най-нископлатените шефове са трудещите се в сектора ремонт на компютри - средно по 682 лв. В някои сектори - като производството на тютюневи изделия - възнаграждението на неквалифицираните служители е по-високо - 799 лв. В добива на въглища тези заети взимат средно по 919 лв.
Секторът производство на напитки очевидно е в тежка криза, тъй като тук доходите са се сринали, а и заетите са по-малко на брой. Ако миналата година от НОИ отчетоха увеличение на средния осигурителен доход на над 6200 работещи лица с 25%, то тази година заплатите са спаднали със 7 на сто, а заетите - с около 900.
Любопитното тук е, че средните доходи на квалифицирания персонал бележат намаление - например на техниците то е с цели 22 на сто, а на специалистите с 6%, но под натиска на повишената минимална заплата доходите на нискоквалифицираните работници нарастват. Тези без квалификация взимат средно с 10 на сто повече от 2015 г., или по 436 лв.
Специалистите от добив на варовик повишават възнагражденията си с 29% до 1067 лв. С 13 на сто растат възнагражденията на колегите им от сектора разследване и охрана (до средно 1015 лв.). Всъщност освен в производството на напитки единствено още в 2 сектора се забелязва намаление на реалните доходи на специалистите - в добива на въглища - с 4%, събирането на опасни отпадъци - с 2%, пощенски и куриерски услуги - с 1%, а също и на строителство на електрически и далекосъобщителни мрежи (1%).
Справката сочи и някои драстични разлики, но те са по отношение на пренебрежимо малко на брой заети лица. Така например с най-голямо повишение на заплатата си може да се похвали единственият работещ като специалист в сектора добив на строителни материали. Неговото възнаграждение се е повишило с 82% за 1 година и той се осигурява на 2107 лв. Като цяло всички 84 трудещо се в този сектор трябва да са много доволни, тъй като средният им осигурителен доход се е покачил с 35 на сто - до 998 лв. Петимата шефове тук се осигуряват на 1941 лв., а това е е с цели 62 на сто повече в сравнение с 2015 г.
източник: pariteni.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Осигурителен доход
13Ноем2024
Среден осигурителен доход за м. септември 2024 г.
от PortalTRZnormativi.bg
13 Ноем 2024
04Септ2024
Предлагат увеличение на максималния осигурителен доход
от PortalTRZnormativi.bg
04 Септ 2024