Промени в Наредбата за информиране на работниците и служителите и за отпускане на гарантираните вземания при несъстоятелност на работодателя
Отговор, предоставен от
PortalTRZnormativi.bg
PortalTRZnormativi.bg
27 Апр 2018
В брой 36 от 27 април 2018 г. на Държавен вестник е обнародвано:
Постановление № 59 от 20 април 2018 г. за изменение и допълнение на Наредбата за реда и начина за информиране на работниците и служителите и за отпускане и изплащане на гарантираните вземания при несъстоятелност на работодателя, приета с Постановление № 362 на Министерския съвет от 2004 г.
(обн., ДВ, бр. 3 от 2005 г.; изм. и доп., бр. 1 от 2006 г., бр. 20 от 2014 г. и бр. 29 от 2017 г.)
(обн., ДВ, бр. 3 от 2005 г.; изм. и доп., бр. 1 от 2006 г., бр. 20 от 2014 г. и бр. 29 от 2017 г.)
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ ПОСТАНОВИ:
§ 1. В чл. 3 ал. 2 се изменя така:
„(2) Информирането се извършва, както следва:
1. за работниците и служителите, на които трудовото правоотношение не е прекратено към датата на вписване в търговския регистър на решението по чл. 6 от закона – чрез писмено уведомяване на представителите на работниците и служителите и чрез обява на подходящо място в предприятието;
2. за работниците и служителите, на които трудовото правоотношение е прекратено през месеца на вписване в търговския регистър на решението по чл. 6 от закона или през последните 36 предходни календарни месеца – чрез изпращане на съобщение с обратна разписка на всеки работник и служител.“
§ 2. В чл. 5, ал. 1 думите „чл. 108, ал. 1, т. 1“ се заменят с „Инструкция № 1 от 3 април 2015 г. за реда и начина за осъществяване на контролно-ревизионна дейност от контролните органи на Националния осигурителен институт (обн., ДВ, бр. 28 от 2015 г.; изм., бр. 31 от 2017 г.)“.
§ 3. В чл. 8, ал. 1 думата „двумесечен“ се заменя с „тримесечен“.
§ 4. В чл. 10, ал. 4 думите „и чл. 23, ал. 2“ се заличават.
§ 5. В приложение № 1 към чл. 4, ал. 1 се правят следните изменения:
1. Думите „категория труд по НКТП“ се заличават.
2. Указанията за попълване на справката за размера на начислените, но неизплатени трудови възнаграждения и парични обезщетения, дължими от работодателя по Кодекса на труда и други нормативни актове се изменят така:
„УКАЗАНИЯ
за попълване на справката за размера на начислените, но неизплатени трудови възнаграждения и парични обезщетения, дължими от работодателя по Кодекса на труда и други нормативни актове
Справката за размера на начислените, но неизплатени трудови възнаграждения и парични обезщетения, дължими от работодателя по Кодекса на труда и други нормативни актове, се изготвя от работодателя в срок до 21 дни от вписването в търговския регистър на съдебното решение по чл. 6 от ЗГВРСНР.
Справката се изготвя за всички работници и служители, които са или са били в трудово правоотношение с работодателя, независимо от срока му и от продължителността на работното време.
В съответните редове на справката се вписват данните от разчетно-платежните ведомости за начислените, но неизплатени брутни трудови възнаграждения и парични обезщетения, изплатените аванси, дължим остатък за изплащане – помесечно за последните шест календарни месеца, предхождащи месеца на вписване на съдебното решение. Когато за някой (някои) от тези месеци лицето няма начислени, но неизплатени трудови възнаграждения и/или парични обезщетения (поради продължителна временна неработоспособност, неплатен отпуск и др.), в справката се включва следващият назад предходен месец. Последният календарен месец, който може да бъде включен в справката, е тридесет и шестият календарен месец, предхождащ месеца на вписване на решението.
За лицата, които са с прекратени правоотношения през последните 36 месеца преди датата на вписване в търговския регистър на решението по чл. 6 и имат само начислени, но неизплатени парични обезщетения за сметка на работодателя, дължими по силата на нормативен акт или колективен трудов договор, в справката се вписват начислените, но неизплатени парични обезщетения за месеца, в който е извършено начисляването, независимо от периода, за който се отнасят.
Забележки:
1. Ако лицето е с намалена работоспособност 50 и над 50 на сто, към справката се прилага копие на актуално експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК.
2. В начислените, но неизплатени брутни трудови възнаграждения, не се включва сумата по чл. 40, ал. 5 от КСО, която работодателят изплаща на работника/служителя за първите три дни от временната неработоспособност. Тя се посочва на отделен ред в справката.
3. Плащанията на работниците и служителите от средствата за социални разходи, средствата за работно, униформено и представително облекло и др. не се включват в справката, тъй като не са трудови възнаграждения.
Справката се изготвя в три екземпляра – по един: за лицето, за ТП на НОИ и за работодателя. Екземплярът за работника/служителя се връчва лично срещу подпис или се изпраща чрез лицензиран пощенски оператор с обратна разписка.“
Преходни и заключителни разпоредби
§ 6. (1) Контролните органи на НОИ извършват проверка съгласно Инструкция № 1 от 3 април 2015 г. за реда и начина за осъществяване на контролно-ревизионна дейност от контролните органи на Националния осигурителен институт при работодателите, за които има вписано решение по чл. 6 от ЗГВРСНР и са подадени заявления-декларации за отпускане на гарантирани вземания по реда на § 41, ал. 2 и 3 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за пазарите на финансови инструменти (ДВ, бр. 15 от 2018 г.). За резултата от проверката се съставя констативен протокол.
(2) В 14-дневен срок от връчването на заповедта за проверка работодателят изготвя за всяко правоимащо лице справка по образец съгласно приложение № 1. Справката се изготвя в два екземпляра – един за ТП на НОИ, който се прилага към констативния протокол, и един за работодателя.
(3) В случаите на приети в ТП на НОИ разплащателни ведомости и други документи по реда на Инструкция № 5 от 2005 г. за приемане и съхраняване на разплащателни ведомости и трудовоправни документи на прекратени осигурители без правоприемник (обн., ДВ, бр. 57 от 2005 г.; изм. и доп., бр. 34 от 2012 г., бр. 107 от 2013 г., бр. 6 от 2015 г. и бр. 52 от 2016 г.) констативният протокол и справките по образец съгласно приложение № 1 се изготвят от контролните органи на НОИ в срока по ал. 2.
(4) За изплащане или отказ за изплащане на гарантирано вземане по § 41 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за пазарите на финансови инструменти директорът на фонда издава разпореждане в срок до един месец от приключването на проверката.
§ 7. Постановлението влиза в сила от 22 декември 2017 г. с изключение на § 6, който влиза в сила от 16 февруари 2018 г.
Министър-председател: Бойко Борисов
Главен секретар на Министерския съвет: Веселин Даков
източник: dv.parliament.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Законодателни промени
15Ноем2024
Изменения от 2022 г. на Кодекса на Морската трудова конвенция от 2006 г.
от PortalTRZnormativi.bg
15 Ноем 2024
05Апр2024
Промени в Наредбата за реда и начина за информиране на работниците и служителите и за отпускане и изплащане на гарантираните вземания при несъстоятелност на работодателя
от PortalTRZnormativi.bg
05 Апр 2024
20Юни2023
Промени в Закона за прилагане на разпоредби на Закона за държавния бюджет на Р. България за 2022 г., ЗБДОО за 2022 г. и ЗБНЗОК за 2022 г.
от PortalTRZnormativi.bg
20 Юни 2023
01Юли2022
Промени в Правилника за прилагане на Закона за хората с увреждания
от PortalTRZnormativi.bg
01 Юли 2022
15Март2022
Промени в Наредбата за прилагане на Класификатора на длъжностите в администрацията
от PortalTRZnormativi.bg
15 Март 2022