От началото на годината досега са забавени заплати на стойност от 15,8 млн. лв.
Отговор, предоставен от
PortalTRZnormativi.bg
PortalTRZnormativi.bg
17 Септ 2016
Заплати на стойност от 15,8 млн. лв. са били забавени от началото на 2016 г. досега. След намеса на Инспекцията по труда са платени 10,4 млн. Това посочи пред БТВ Теодора Дичева от Главната инспекция по труда, която представи най-честите сигнали и нарушения на трудовото законодателство.
Закъсненията преди години бяха от по 6-7 месеца, а понастоящем периодът започна да се скъсява, коментира тя.
По мнението на синдикатите обаче тези данни са само една малка част от неизплатеното на работници.
15-те милиона са единствено установените. Това е не повече от 15-20 на сто от задълженията, неплатени като цяло, каза Валери Апостолов от КТ „Подкрепа”. По неговите думи тенденцията за неизплащане на възнаграждения е трайна. Според синдикатите са налице драстични нарушения на КТ и те бележат ръст.
Дичева обаче поясни, че се случва работникът да е договорил възнаграждение, което е платено, но голямата част от средствата се плащат на ръка и не могат да се предявят.
Около 30% е сивият сектор, но това, с което работодател и работник солидарно се договарят да измамят държавата, няма нищо общо с това, което е договорено документално и което не е изпълнено от страна на работодателя. Което са 2 различни измами, подчерта Теодор Дечев от Асоциацията на индустриалния капитал.
„Работниците са поставени на колене, те не могат да поставят условия на работодателя. Той им казва: Или започваш при тези условия, или не започваш”, възрази Апостолов.
През миналата година са установени над 220 000 нарушения, като най-висок процент от тях са по трудови правоотношения и безопасни условия на труд. Най-често неспазвани от страна на работодателя са работното време, почивките и отпуските, се изяснява от данните на Инспекцията по труда.
Един от основните проблеми се корени в сключването на трудови договори на 4 часа при устна уговорка, че ще се работи по 8 и повече.
С това има връзка и практиката „пари в плик”.
Заплащат се осигуровки на 4 часа, част от заплатата се плаща официално, а другата се дава на ръка.
Като рисковите сектори се определят „Търговия на дребно”,”Ресторантьорство“, „Хотелиерство“, „Дейности по охрана“, „Сухопътен транспорт“,„Строителство“.
източник: pariteni.bg
източник: pariteni.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Заплата
11Окт2024
Без съгласие за новия размер на минималната работна заплата
от PortalTRZnormativi.bg
11 Окт 2024