Нови правила за командироване и работа в ЕС от 2017 г.
Отговор, предоставен от
PortalTRZnormativi.bg
PortalTRZnormativi.bg
10 Ян 2017
От началото на тази година у нас действат нови правила за работа в ЕС, Европейското икономическо пространство и Швейцария. Целта им е по-добре да защитават трудовите права на български работници, пратени от български работодател на работа в страна от споразумението.
Чрез промените в КТ и издадената съобразно неговите промени Наредбата за условията и реда за командироване и изпращане на работници и служители в рамките на предоставяне на услуги (НСРКИРСРПУ) вече се регламентира категорично, че осигуряването на поне минимално възнаграждение за приемащата държава се дължи от 1-вия ден, в който работникът или служителят е започнал работа зад граница в рамките на предоставяне на услуги. Преди измененията минималното възнаграждение за приемащата държава ставаше задължително при командироване за срок, по-дълъг от 30 дни.
В КТ са разграничени 2-те хипотези за работа в чужбина - командироване и пращане от предприятие, осигуряващо временна работа (ПОВР). При командироване трудещият се в чуждата държава остава под ръководството и контрола на своя работодател в България. За целта 2-те страни следва да сключат споразумение за изменение на трудовия договор. В Наредбата са регламентирани задължителните клаузи, които трябва да съдържа това споразумение за командироване. Нужно е в него да се договорят характерът и мястото на работа; времетраенето на изменението на трудовото правоотношение, посредством посочване на начална и крайна дата на командироването; размерът на трудовите възнаграждения с постоянен характер; условията за полагане на извънреден и нощен труд и размерът на заплащането му; продължителността на работния ден и седмица, на почивките - дневни, междудневна и седмична; дните на официални празници в приемащата държава, размерът на платения годишен отпуск; допълнителни финансови условия на командировката, свързани с разходите за настаняване, начините на пътуване и разходите за това; видът на транспортните средства и маршрута. Дните на пътуване, както и почивните и празничните дни биват включени в срока на командироването.
Сключеното споразумение следва да е на български език. Освен че информира командированото лице за условията, при които то ще се труди, този документ ще му съдейства при нужда да защити правата си, защото работещите могат да претендират и пред ИА ГИТ, и в съда, единствено за писмено договорените условия. При командироване лицата следва да внимават също дали командироващото ги предприятие развива подобна дейност и у нас. Сигнал за измама е, когато даден работодател наема лица единствено за да ги командирова зад граница, без да развива подобна дейност в България.
В случай че лицата са изпратени от предприятие, което осигурява временна работа, тогава те полагат труд под ръководството и управлението на предприятието - ползвател. ПОВР задължително следва да разполага с удостоверение за извършване на тази дейност. Регистърът с лицензираните предприятия, осигуряващи временна работа, е публичен и може да се види на сайта на Агенцията по заетостта. С оглед да се прати едно лице в предприятие - ползвател, то следва да сключи трудов договор с ПОВР. В новата наредба са посочени специални изисквания към съдържанието на този вид трудов договор. С него също следва да се договорят размерът на основното и допълнителни трудови възнаграждения, имащи постоянен характер; условията за полагане на извънреден и на нощен труд и размерът на тяхното заплащане; продължителността на работния ден и почивките; дните на официални празници в приемащата държава; размерът на платения годишен отпуск; други финансови условия, които са свързани с пътуване, настаняване и т.н. Преди да замине за чужбина на работника или служителя следва да се връчи акт за изпращане.
Работодателите и предприятията, осигуряващи временна работа и командировали или изпратили работници и служители до влизането в сила на тази наредба, разполагат с 30 дни, за да приведат трудовите правоотношения в съответствие с нейните разпоредби.
Новата нормативна уредба не се отнася до командироването в страните извън ЕС, както и при служебни командировки, командироване за обучения, специализации, работни срещи, конференции и др. За тях е в сила досегашният ред за командироване, който е регламентиран в чл. 121 от КТ.
В новата наредба е регламентиран също и редът за приемане на командировани или пратени у нас работници и служители, които са граждани на държави от ЕС, държави - страни по споразумението за Европейското икономическо пространство и от Конфедерация Швейцария, а също и от трети страни. При командироване или изпращане на работа на чужденци в България сред задълженията на чуждестранните работодател или предприятие, осигуряващо временна работа, се нарежда подаването на специално заявление в Главна инспекция по труда (ГИТ). Заявлението е по утвърден в наредбата образец и следва да съдържа данни за работодателя, командирования или изпратения работник или служител, за приемащото местно лице и т.н. Това заявление се подава преди започване на предоставяне на услугата.
източник: economic.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Кодекс на труда
05Септ2023
Омбудсманът държи на реални изменения в КТ във връзка с работата от разстояние
от PortalTRZnormativi.bg
05 Септ 2023
16Февр2021
Спецификации на входни файлове с данни от уведомлението по чл. 62, ал. 5 от КТ, в сила след 28 февруари 2021 г.
от PortalTRZnormativi.bg
16 Февр 2021
06Февр2019
Какво представляват договорите с нулеви часове и други обсъждани промени в трудовото законодателство
от PortalTRZnormativi.bg
06 Февр 2019
22Ян2019
Справяне с конфликтни служители - избягване на дисциплинарно уволнение и търсене на съгласие
от доц. д-р Андрей Александров
22 Ян 2019
24Окт2018
Бизнесът с искане за 2 нови професии - застъпник и ментор
от PortalTRZnormativi.bg
24 Окт 2018
10Май2018
Сключване на еднодневни трудови договори за 4 часа вече възможно
от PortalTRZnormativi.bg
10 Май 2018