КТ Подкрепа с искане за по-високо възнаграждение за нощен труд
Отговор, предоставен от
PortalTRZnormativi.bg
PortalTRZnormativi.bg
23 Окт 2018
КТ "Подкрепа" държи да се повиши на допълнителното възнаграждение за нощен труд, като то стане процент от минималната работна заплата - 0,5 на сто от нея за 1 час нощен труд. Предложението е внесено в подкомисията по доходите към Националния съвет за тристранно сътрудничество.
В случай че искането на синдиката бъде удовлетворено, плащането за час нощен труд при настоящата минимална работна заплата ще стане 2,55 лв., което 17,85 лв. за 1 нощна смяна. При минимална работна заплата 560 лв. - заплащането за 1 час нощен труд ще бъде 2,80 лв.
Мотивите за исканото увеличение са, че настоящият принцип на определяне на това плащане не се отразява на динамиката във възнаграждението на труда - сегашната му стойност от 0,25 лв. на 1 час е определена през 2007 г. при минимална работна заплата 180 лв., а сега минималната заплата е 510 лв. Преди това също има дълъг период, в който възнаграждението за работа през нощта не е изменяно - от 1997 г., когато е било 0,07 лв. на час.
Допълнителните приходи за осигурителната система биха били милиони, са изчислили от синдиката. За година отчисленията, които се правят за 1 лице, полагащо нощен труд 8 пъти месечно, са 13,44 лв. за здравна осигуровка.
Още през месец април КТ Подкрепа стартира кампания за ограничаване полагането на нощен труд. Световната здравна организация излезе със становище, че този труд трайно уврежда здравето на трудещите се и следва да се ограничи.
Според синдиката направените многобройни изследвания на полагащите нощен труд установяват ръст на риска от сърдечно-съдови заболявания с 40%, с 3 пъти от рак на простатата, с 30% от рак на гърдата, с 40% от рак на белите дробове и на пикочния мехур, депресии, диабет и метаболитни проблеми. Социалните рискове имат връзка с с проблеми в семейството, социална изолация и като следствие репродуктивни проблеми, което пък води и до демографски проблеми.
С нощен труд у нас са заети над 400 хил. лица.
източник: economic.bg
източник: economic.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Заплата
11Окт2024
Без съгласие за новия размер на минималната работна заплата
от PortalTRZnormativi.bg
11 Окт 2024
12Авг2024
4,5 % ръст на средната работна заплата спрямо първите 3 месеца на 2024 г.
от PortalTRZnormativi.bg
12 Авг 2024