Как да мотивирате служителите си чрез диференцирано управленско поведение
Отговор, предоставен от
PortalTRZnormativi.bg
PortalTRZnormativi.bg
07 Апр 2017
Управление на служителите в зависимост от етапа на развитието им
Въпросът „Кое е правилното управленско поведение?”, не може да има само един верен отговор, тъй като той зависи от повече фактори. Първите фактор е управленския стил, който сте възприели. Ако преследвате успеха на всякаква цена, то авторитарният стил ще бъде подходящ за Вас. Ако поставяте на първо място мотивацията на служителите, може да се постигне сътрудничество.
Може обаче да пожелаете да стимулирате мотивацията на служителите си чрез сътруднически управленчески стил и въпреки това да се появят ситуации, налагащи авторитарно управление. Например, помислете си за млад човек, който току що е завършил образованието си. Поради липсата му на опит ще трябва внимателно да го ръководите, да го оформите, да го контролирате по-често от служителите с опит.
Дори служителите с опит трябва да бъдат ръководени в някои ситуации, чрез различни видове управленски стил: на мотивираните и съзнателни във всичко, което правят хора можете да предоставите свобода на действие, докато разочарованите трябва да сформирате чрез разширяване правомощията им стъпка по стъпка.
Адаптирайте управленческото си поведение в зависимост от служителите
Не съществува абсолютно правилен управленски стил. Видът на подходящото поведение зависи от основната мотивация и от компентентността на всеки служител.
Управлявайте служителите с ниска компетентност
Служителите без компетентност по специалността (например току що завършилите) се нуждаят от непрекъснат надзор и проверка.
Още по темата: Как да се държите с подчинените си
Делегирайте непрекъснато при служителите с опит и висока мотивация
На хората, доказали своите съответстващи познания и мотивация, можете да делегирате задачи с пълна свобода на действие, за да не ограничите мотивацията им. Приемете и изслушайте предложенията и идеите им, за да тренирате ангажимента и компетентността им.
Помогнете на служителите с опит, които имат ниска мотивация
Служителите с опит не се нуждаят от помощ, за да се справят със задачите. Но ако мотивацията на служител не е много силна, подайте му ръка за помощ. Много внимателно делегирайте задачи. Контролирайте изпълнението на делегираните задачи. Оценете добрите постижения, искайте предложения и идеи от тяхна страна.
Обучавайте служителите със средна компетентност
Когато един служител има приемливи познания, постепенно можете да престанете да го проверявате и постоянно да го наблюдавате. На този служител все пак трябва да обърнете внимание. С подобряване на подготовката му, постепенно му предлагайте все повече работа.
Разпределете правилно вниманието си
Ако подчинените Ви служители са с различни нива на опит и мотивация, трябва да обърнете повече внимание на по-слабите от тях. За да не се почувстват пренебрегнати служителите с високи постижения и мотивация, поддържайте контакта с тях, включвайки ги при вз емане на важните решения.
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Мотивация
05Дек2017
1 мотивиращ въпрос, който шефовете обикновено пропускат
от PortalTRZnormativi.bg
05 Дек 2017
07Ноем2017
4 начина да мотивирате екипа си за по-висока продуктивност
от PortalTRZnormativi.bg
07 Ноем 2017
06Ноем2017
4 начина, по които приятелите на работа Ви се отразяват добре
от PortalTRZnormativi.bg
06 Ноем 2017
19Окт2017
6 подкрепени от науката начина да направите офиса по-продуктивен
от PortalTRZnormativi.bg
19 Окт 2017