Бизнесът с отказ по отношение на преговорите за минимални прагове за 2017 г.
Отговор, предоставен от
PortalTRZnormativi.bg
PortalTRZnormativi.bg
05 Авг 2016
Работодателските организации в страната ни за пореден път настояват за премахване на минималния осигурителен доход (МОД) по длъжности и икономически дейности и се отказват от провеждане на преговори за определяне на прагове на МОД за догодина.
Четирите национално представени организации на бизнеса – Асоциацията на индустриалния капитал в България, Българската стопанска камара, Българската търговско-промишлена палата и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, са пратили писмо до министъра на финансите Владислав Горанов и министъра на труда и социалната политика Зорница Русинова със своите искания.
Бизнесът желае социалните партньори да приемат и конкретен, консенсусен модел за определяне минималната работна заплата в България, както и държавата да изпълни своите ангажименти и да ограничи осигурителните измами и недекларирания труд.
“В годините след отключване на глобалната икономическа криза от 2008 г. административно определяните прагове за минимален осигурителен доход се разминават драстично с икономическото състояние на отделните сектори и предприятия, динамиката на заетостта, общата и секторна производителност на труда и ръста на цените”, е посочено в писмото.
По мнението на работодателите този подход повишава сивия сектор и ограничава заетостта в отделни региони, сектори, предприятия и на уязвими социални групи с ниска квалификация.
Бизнесът подчертава, че същите препоръки многократно са били отправяни и от ЕК, Световната банка и Международния валутен фонд.
Организациите посочват, че такива механизми за определяне прагове на минимален осигурителен доход по професии, длъжности и икономически дейности не се прилагат в нито една от държавите членки на ЕС.
От години държавата, бизнесът и синдикатите обсъждат въвеждането на ясен механизъм за определяне минималната работна заплата и премахване на осигурителните прагове. До споразумение обаче така и не се стигна и през 2015 г. тогавашният социален министър Ивайло Калфин наложи административно увеличение от почти 8 на сто на праговете по професии и дейности, за които синдикати и работодатели не постигнаха договореност.
източник: investor.bg
източник: investor.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Осигурителен доход
13Ноем2024
Среден осигурителен доход за м. септември 2024 г.
от PortalTRZnormativi.bg
13 Ноем 2024
04Септ2024
Предлагат увеличение на максималния осигурителен доход
от PortalTRZnormativi.bg
04 Септ 2024