Ако работим 3 дни седмично, ще се пенсионираме на 79
Отговор, предоставен от
PortalTRZnormativi.bg
PortalTRZnormativi.bg
09 Авг 2016
Идеята на Карлос Слим за 3-дневна работна седмица би се приложила трудно у нас. Ако бъде въведена, българите би следвало да се пенсионираме на 79 години. Към момента средната възраст, на която хората в страната ни се оттеглят от пазара на труда, е малко над 62 г.
Такова мнение изразява пред в. „24 часа“ икономистът Десислава Николова от Института за пазарна икономика.
В случай че приемем, че стандартният трудов живот е около 40 години, загубата на 2/5 от този трудов живот, или около 16 г. при 3-дневна работна седмица, значи, че тези 16 г. ще следва да се доработят след тази възраст. С други думи ще се наложи да ги добавим към днешните 62,3 г., на които обикновено се пенсионират лицата у нас.
Погледнато по този начин възрастта за пенсиониране ще се покачи реално до 79 г. – пределна възраст, свързана с продължителността на живота в България, пояснява експертът. Т.е. българите ще трябва да работят до края на живота си.
Спорно е дали е възможно 79-годишните масово да бъдат пълноценни участници в трудовия живот. Отделни лица на тази възраст сигурно са работоспособни, но в масовия случай вярно е по-скоро обратното, посочва Николова.
По нейните думи, ако се въведе 3-дневна работна седмица и възрастта за пенсиониране се увеличи допълнително, това означава създаване на още по-силен стимул хората да търсят вратички за по-ранно пенсиониране.
И към момента подобни прецеденти съществуват – много хора успяват да открият начини да се пенсионират по-рано от официалната възраст, извоювайки си т.нар. инвалидни пенсии. Подобни са около 1/3 от новите пенсионери всяка година.
По-кратката работна седмица би повлияла негативно и на пенсионната ни система.
„Ако погледнем пенсионната ни система, и днес в нея дефицитът е около 50%, а въвеждането на 3-дневна работна седмица би означавало допълнителен удар върху нея. В момента и при 5-дневна работна седмица, ако искаме да намалим този дефицит, възрастта за пенсиониране трябва да расте“, пояснява Николова.
Не е налице проблем обаче хората в отделни браншове, фирми, трудови отношения да се договарят помежду си колко точно да бъде продължителността на работната седмица, колко да бъдат работните дни в нея, какво да бъде заплащането. Подобни договорки биха могли да се комбинират с втора работа и други гъвкави варианти, прибавя тя.
Но ако става дума за официално регламентирана работна седмица, не смятам, че 3-дневната може да бъде приложи в страната ни, защото ще повлече след себе си масово пенсиониране.
3-дневната работна седмица е красива перспектива, която обаче може да се отнесе към развити страни - Япония или САЩ, например, където продължителността на живота е по-голяма. С оглед да се приложи у нас, би следвало да минат десетки години.
източник: pariteni.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Работно време
13Дек2024
Минимум двойно заплащане за положен труд по време на официални празници
от PortalTRZnormativi.bg
13 Дек 2024
02Септ2024
Заплащане на труда при работа в почивните дни през м. септември
от PortalTRZnormativi.bg
02 Септ 2024
26Ян2021
Право на откъсване от работната среда за работещите от вкъщи
от PortalTRZnormativi.bg
26 Ян 2021
03Юли2019
Идея за повишение на извънредния труд от 150 на 300 часа годишно
от PortalTRZnormativi.bg
03 Юли 2019