5 практики в управлението на персонала, които да започнете да прилагате веднага
Отговор, предоставен от
PortalTRZnormativi.bg
PortalTRZnormativi.bg
06 Юли 2016
Вероятно сте се изморили от четене на съвети, препоръки и статии за управлението на човешките ресурси. Факт е, за жалост, че колкото и да изчетете, няма да сте напълно подготвени за всеки проблем, който може да възникне. Нито за конкретните ситуации, на които ще станете свидетел (и потъврпевш) във Вашата компания.
Въпреки това съществуват няколко практики, които са приложими при различните видове организации и при всички видове мениджмънт на служители: на по-ниско, средно и по-високо ниво.
Ето за какво става дума:
Практика 1: Прозрачност
От какво зависи правилното изпълнение на една задача? От това да бъде ясно от една страна в какво се заключава задачата, от друга - какъв е търсеният резултат от изпълнението ѝ. Точно толкова просто е. Изпълнението отговаря на инструкциите. Затова е много важно да комуникирате ясно и конкретно с подчинените си, да посочвате изискванията си, да имате разписана фирмена политика с лесен достъп, за да могат служителите да правят справки при всички случаи на нужда.
Практика 2: Регулярни срещи с кадрите
За да давате ясни инструкции, да следите изпълнението на задачите, дори и просто да опознаете подчинените си, трябва да комуникирате с тях. Независимо дали ще организирате екипни или индивидуални срещи, отделяйте време за това на равни интервали. Окуражавайте двустранната откровена комуникация, което ще повиши доверието между Вас и ще помогне да се справяте с проблемите, възникващи в различните аспекти на работата, по-бързо.
Практика 3: Избягване на микроменажирането
То е позволено при новите служители, но пречи ужасно много на опитните. Вместо да следите всяка стъпка на персонала си, дайте му свобода. Позволете му да взема решения, съответстващи на неговото равнище на компетенции. Останете отворени за допитвания, но избягвайте строгият контрол. Той само ще попречи на служителите Ви да си свършат работата, защото ще открадне от времето им.
Още по темата: Беседа за даване на разпореждания
Практика 4: Обратна връзка още при забелязване на проблема
Не изчаквайте годишното оценяване, за да покажете на един служител, че има проблем в работата му. Веднага щом откриете проблема, посочете го. Разбира се, бъдете деликатни, но не отстъпвайте от тази практика, защото от нея се нуждае и самият служител, и фирмата. Служителят - защото има интерес да подобрява работата си и да се развива, фирмата - защото така се избягва отежняването на проблема и загубите, които носи със себе си.
Практика 5: Незабавни мерки при лошо поведение
Никога не си затваряйте очите, когато забележите, че служител нарушава дисциплината на работа. Направите ли го, той ще реши, че това му е позволено и ще продължи. Може дори да влоши поведението си. Взимайки мерки незабавно, ограничавате вредното въздействие от простъпката и показвате на другите си кадри, че това поведение не се толерира. С което ги обезкуражавате да вземат пример от него.
източник: easysmallbusinesshr.com
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Мениджмънт
20Юни2018
15-те най-често срещани въпроса по време на интервю за работа
от PortalTRZnormativi.bg
20 Юни 2018
24Ноем2017
3 умни стратегии в управлението на персонала за модерния мениджър
от PortalTRZnormativi.bg
24 Ноем 2017
15Ноем2017
Ключът към избиране на най-подходящия кандидат е решението кое е най-важно
от PortalTRZnormativi.bg
15 Ноем 2017