3 въпроса, които ще се изкушите да зададете на интервюто, а не трябва
Отговор, предоставен от
PortalTRZnormativi.bg
PortalTRZnormativi.bg
15 Февр 2017
Истината е, че дори и интервюиращия да очаква да му зададете въпроси, налице са немалко теми, които е по-добре да не засягате. Колкото и изкушаващи да са.
Ето 3 примера, които да Ви помогнат да се ориентирате сред морето от въпроси, които със сигурност се въртят в главата Ви по време на разговора с потенциалния работодател:
1. ''Колко често се случва на екипа да излиза за по питие вечер?"
Със сигурност искате да работите с хора, с които ще Ви е приятно да излезете след работно време. Още повече, че това ще Ви съдейства да ги опознаете и да се впишете по-добре в екипа. Колкото и основания да имате да се интересувате от микроклимата в колектива, това е неподходящ въпрос. Той измества фокуса към личния Ви живот, който не трябва да заема ключово място в разговора. Да, важен е, но по-важното е да убедите отсрещната страна да Ви наеме. Разговорите за следработни излизания няма да Ви съдействат.
Вместо това питайте за фирмената култура, за това до каква степен колегите от екипа работят заедно, дали им се възлагат общи проекти и т.н.
2. ''Получавам ли работата?''
Със сигурност Ви се иска да прескочите часовете на нервно очакване. Подобен въпрос издава отчаяние, което със сигурност ще направи лошо впечатление на интервюиращия. Най-малкото ще го накара да се осъмни, че той Ви предлага единствена възможност, което пък ще го накара да се зачуди какво не е наред с Вас, че нещата да се развиват така.
Вместо това говорете за качествата, които трябва да притежава един кандидат, за да бъде назначен. Какъв е идеалният служител за тази позиция. Подобен интерес от Ваша страна ще демонстрира достатъчна, а не прекалена, ангажираност.
3. ''Ако не ме наемете на тази длъжност, ще ме имате ли предвид за друга, ако се отвори свободна?''
Едно е да Ви препоръчат за работа, друго е да Ви се обадят след няколко месеца при свободна нова позиция за нейното заемане, а съвсем различно нещо е да се самопредложите. При всички случаи, ако качествата, опита и уменията Ви са ценни, няма да Ви забравят, дори и да не сте подходящи за настоящата длъжност.
Вместо да се опитвате да се самоизтъкнете, просто откровено посочете, че много бихте искали да работите в тази фирма. Така ще демонстрирате ентусиазма си без да се натрапвате.
източник: themuse.com
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Професии/ Длъжности
25Окт2024
От близо 262 хил. нови работници ще има нужда бизнесът през 2025 г.
от PortalTRZnormativi.bg
25 Окт 2024
09Ян2018
4 мисли, когато напуснете работа, за която Ви е грижа
от PortalTRZnormativi.bg
09 Ян 2018
05Ян2018
Нормалните и притеснителните предизвикателства на нова работа
от PortalTRZnormativi.bg
05 Ян 2018
04Ян2018
Как да изберете между няколко предложения за работа
от PortalTRZnormativi.bg
04 Ян 2018
15Дек2017
2 неща, които е важно да помните, ако искате да откриете работа, която да обичате
от PortalTRZnormativi.bg
15 Дек 2017